Śmietanka rządzi - dlaczego Polacy uwielbiają lody śmietankowe?

Nie truskawkowymi, nie czekoladowymi, tylko śmietankowymi lodami zajada się najwięcej Polaków. A kto takie lody pałaszuje najczęściej? To proste - blondynki

Niebieskooka blondynka, która ma nie więcej niż 170 cm wzrostu i lubi kolor niebieski, zodiakalny Rak lub Bliźniak - to według TNS OBOP statystyczny pożeracz lodów o smaku śmietankowym. Ale nie tylko blondynki uwielbiają te lody - przepada za nimi aż 38 proc. Polaków. 24 proc. deklaruje, że to ich ulubiony smak. Na dalszych miejscach uplasowały się smaki: waniliowy (16 proc.), czekoladowy (14 proc.) i truskawkowy (10 proc.). Inne, np. orzechowy, cytrynowy, pistacjowy czy kakaowy mają nie więcej niż 3 proc. zwolenników.

Najwięcej miłośników lodów śmietankowych mieszka w województwach: mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim. Ponad połowie badanych te lody kojarzą się z Algidą. Inne wymieniane marki to: Koral (34 proc.), Zielona Budka (18 proc.) i Schöller (16 proc.).

Dlaczego Polacy najbardziej gustują w lodach śmietankowych?

- Ten smak jest zazwyczaj pierwszym, który w życiu poznajemy - mówi Piotr Mosak, psycholog i psychoterapeuta. - Pierwsze lody, jakie kupują nam rodzice, są śmietankowe, kojarzone jako najmniej przetworzone, bez dodatków chemicznych i barwników. Duże znaczenie ma również kolor. Biel przywodzi na myśl ważne konotacje, czyli czystość, jasność, ale i bezpieczeństwo, sielskość, naturę.

- Poza tym śmietankowy jest smakiem podstawowym, na jego bazie powstają inne - mówi Krystyna Kądera, która od 18 lat prowadzi z mężem lodziarnię Italiana w Katowicach. - Ze śmietankowego wytwarzamy m.in. ulubiony smak katowiczan, czyli bakaliowy.

Według Kądeli "lodożercy" przez kilka ostatnich lat preferowali raczej lody w kulkach niż z automatu, ale teraz zaczyna powracać moda na lody włoskie. - W ubiegłym roku był szał na tęczowe z automatu - mówi. - To lody śmietankowe lub waniliowe z kolorowym konturem. W tym roku z kolei wszyscy pytają o amerykańskie, czyli śmietankowe, ale mocno skręcone i wydłużone - dodaje.

Tak czy owak - śmietanka górą.