Kadare dostał nagrodę Bookera

69-letni pisarz albański Ismail Kadare ("Generał martwej armii", "Potwór", "Krew za krew") został laureatem przyznanej po raz pierwszy Man Booker International Prize (60 tys. funtów). Odbierze ją 27 czerwca w Edynburgu. Wśród 18. nominowanych do pierwszego międzynarodowego Bookera znalazł się Stanisław Lem.

W komunistycznej Albanii Ismail Kadare był opozycjonistą. Od 1990 r. przebywa na emigracji we Francji. Komitet Booker Prize nazwał go "uniwersalnym pisarzem z tradycji opowiadania sięgającej Homera". Od lat wymieniany jest wśród kandydatów do literackiego Nobla.

Booker Prize, jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich na Wyspach, jest przyznawana od 1969 r. obywatelom Wielkiej Brytanii, a także państw Wspólnoty Narodów oraz Irlandii, Pakistanu i RPA. Od 1992 roku przyznawany jest rosyjski Booker, który uchodzi za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Rosji. Wszystkie te nagrody przyznawane są z funduszy brytyjskiej Booker Prize Foundation. Odkąd w 2002 roku głównym sponsorem fundacji została londyńska firma Man Group, do nazwy nagrody dodano słowo "Man".