Były szef niemieckiej SPD z postkomunistami

Oskar Lafontaine, były szef SPD i eksminister finansów w pierwszym rządzie Schrödera, występuje z SPD i jest gotów startować z ramienia sojuszu postkomunistów i nowej lewicowej partii WASG

- Zawsze mówiłem, że moje formalne członkostwo skończy się, jeśli SPD pójdzie do wyborów pod hasłem Agendy 2010 i Hartz IV [reformy społeczno-gospodarcze Schrödera - red.] - powiedział Lafontaine "Bild-Zeitung".

Lafontaine jest członkiem SPD od 39 lat. Wiosną 1999 r. rzucił przewodnictwo w SPD i fotel ministra z powodu sporu programowego z kanclerzem. Od tej pory wielokrotnie atakował publicznie jego politykę za zdradę lewicowej tradycji i interesów robotników. Ostatnio Lafontaine często występuje obok Gregora Gysiego z postkomunistycznej PDS. WASG (Wyborcza Alternatywa - Praca i Sprawiedliwość Społeczna) zaś to partia powstała na fali zeszłorocznych protestów przeciwko cięciom zasiłków dla bezrobotnych. W niedzielnych wyborach w Nadrenii na PDS głosowało 0,9 proc. wyborców, a na WASG 2,2 proc. PDS ma w Bundestagu tylko dwie posłanki wybrane bezpośrednio w okręgach jednomandatowych. PDS i WASG rozważają powołanie wspólnej listy na przedterminowe wybory do Bundestagu.