Swoje wiem, swoje jem

Ulubione danie Polaków? Ziemniaki! TNS OBOP opublikował przerażający raport o naszych zwyczajach kulinarnych

Aż 20 proc. Polaków uznało te potrawę za wyśmienitą. To naprawdę zadziwiające, bo po prostu nie ma dania ziemniaki. Są placki z ziemniaków, sałatka ziemniaczana, ale dania - ziemniaki - żadna książka kucharska nie proponuje. Zaraz po ziemniakach umieszczamy kotlety schabowe i "jakąś surówkę". Ryby i warzywa mamy w głębokim poważaniu. Te pierwsze zajmują 22 pozycję wśród dań ulubionych, a warzywa 24.

Efekt? 46 proc. Polaków ma nadwagę, 75 nie stosuje i nie zamierza wprowadzać żadnej diety. Wiedzę na temat zdrowego odżywiania mamy i owszem - sporą, natomiast nie zamierzamy z niej korzystać. Choć jesteśmy świadomi np. tego, że najgorzej smażyć na masełku, a najzdrowiej gotować na parze, tylko 0,20 procent postępuje prawidłowo. Mało tego! Z tego powodu mamy całkiem niezłe humory. Zapytani przez ankietera, jak oceniamy swój styl żywienia - w skali od 1 do 7 - stawiamy sobie piątkę.

Polacy chętnie zmieniliby swoją kuchnię. Co najchętniej? 55,96 proc. odpowiedziało - chcę wydawać jeszcze mniej pieniędzy na jedzenie.

I to jest chyba odpowiedź na pytanie: Dlaczego tak lubimy ziemniaki? Bo są najtańsze, a my po prostu jesteśmy biedni. Tylko 10 proc. z nas stać na restaurację. Niemcy np. chodzą tam cztery razy w tygodniu, a do 2010 roku zamierzają o 50 proc. zwiększyć wydatki na tę przyjemność.

"Polacy w sosie własnym", raport TNS OPOB na zlecenie firmy Miele, maj 2005