Politycy na papierze toaletowym

Na rynku pojawił się nowy komiks, którego bohaterami są politycy z pierwszych stron gazet. ?Toaletnicy? wyróżniają się jednak tym, że zostali wydrukowani na... papierze toaletowym

W "Toaletnikach" występują: Renata Beger, Roman Giertych, Lech i Jarosław Kaczyńscy, Andrzej Lepper, Leszek Miller, Jan Rokita, Józef Oleksy oraz o. Tadeusz Rydzyk. Politycy bawią się na plaży, w tle widać budynek Sejmu z szyldem "Cyrk".

- To już jest żenujące. Nie udzielałam swojej zgody na wykorzystanie mojego wizerunku w taki sposób i zamierzam się tym zainteresować. To, co się robi z politykami, przekracza wszelkie granice. Nie jesteśmy gówniarzami, ale poważnymi ludźmi, i wykonujemy poważną pracę powierzoną przez społeczeństwo! - oburza się Renata Beger, posłanka Samoobrony.

Papier toaletowy produkowany przez warszawską firmę McTommi Polska ma numer ISSN. Nie ma za to atestu Państwowego Zakładu Higieny. - Wszystkim tytułom prasowym Biblioteka Narodowa przydziela ISSN. Dostali go też "Toaletnicy", bo to komiks - mówi Ewa Pokorska z McTommi Polska i dodaje, że "wydawnictwa nie wymagają atestu PZH".

Komiks trafi do sprzedaży 20 maja, a jedna rolka ma kosztować 19,90 zł. Będzie dostępny m.in. w księgarniach. W poniedziałkowej prasie lokalnej ukazały się ogłoszenia wydawcy, w których szuka on "sprzedawców, handlowców, studentów do happeningowej sprzedaży".

Producenci papieru toaletowego na całym świecie szukają pomysłów na przyciągnięcie uwagi klientów. Na Zachodzie popularnością cieszą się tzw. papiery okazjonalne - limitowane partie z autografami gwiazd, rolki z podobiznami Saddama Husajna czy Osamy ben Ladena oraz polityków - m.in. George'a Busha i Johna Kerry'ego. Niemieckie wydawnictwo Klo na papierze toaletowym publikowało poematy, bajki i kryminały, pojawił się też papier z krzyżówkami.