Kim są najbogatsi Polacy

Jan Kulczyk utrzymał pierwsze miejsce na liście stu najbogatszych Polaków. Z rankingu wynika, że dużych pieniędzy można dorobić się na wszystkim, np. na keczupie i kremach

55-letni Jan Kulczyk dorobił się 5,5 mld zł. To oznacza, że na każdy rok jego życia przypada bagatela... 100 mln zł. Z obliczeń tygodnika "Wprost", który opublikował listę najbogatszych Polaków w 2005 r., wynika jednak, że Kulczyk w minionym roku odnotował największą stratę. Jego majątek skurczył się aż o 7 mld zł głównie na skutek wcześniejszego przeszacowania jego wartości i problemów z aferą Orlenu. - Przetrwał rządy dziesięciu premierów i trzech prezydentów po 1989 r., nieustannie pomnażając majątek. Jego karierą zachwiała dopiero sprawa spotkania z Ałganowem w Wiedniu - pisze "Wprost".

Niemal połowę mniej od Kulczyka ma numer dwa na liście - Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polsatu. Swych 3 mld zł dorobił się, zaczynając od wożenia paczek z Niemiec do Polski i ściągania wartburgów zza Odry. Jego medialni konkurenci - współwłaściciele koncernu ITI i telewizji TVN - pozostają w tyle: Jan Wejchert ma 10. miejsce z 1,5 mld zł, Mariusz Walter - 29. z 500 mln zł.

Trzecie miejsce przypadło Aleksandrowi Gudzowatemu, od lat 90. handlującemu gazem. Wartość jego majątku wycenia się na 2,9 mld zł.

Pierwsza trójka nie jest zaskoczeniem. Rewelacją jest natomiast Roman Karkosik, który w ciągu 2004 r. zarobił ponad 1 mld zł dzięki operacjom na warszawskiej giełdzie. Jeszcze ćwierć wieku temu był magazynierem w spółdzielni kółek rolniczych, a dziś jest giełdowym rekinem. Ma tyle kasy, że nie musi pracować, ale zatrudnił się na pół etatu w jednej ze swych firm, by rozliczać koszty swoich podróży służbowych.

Lista stu najbogatszych Polaków udowadnia, że zarobić można na wszystkim. Jest na niej szefowa koncernu kosmetycznego Irena Eris, która zaczynała kręcić kremy w latach 80. we własnym domu, a dziś jej majątek szacuje się na 185 mln zł (87. miejsce). Jest największy w Polsce producent musztard, majonezów i keczupów eksportowanych do 50 krajów Marek Roleski - 85 mln zł i 89. miejsce. Są producenci autobusów, traktorów, śrubokrętów, kiełbas i porcelanowych filiżanek. Jedno jest pewne - biznesmeni z listy pomnażają (z wyjątkiem Kulczyka) swe wpływy trzy razy szybciej niż rośnie polski PKB. Jak pisze "Wprost": majątek najbogatszego Polaka wart jest dziś 370 majątków najbogatszego Polaka z 1990 r.