Najostrzejsza przyprawa świata

W tym tygodniu w brytyjskich sklepach będzie można kupić sos chilli o nazwie 16 Million Reserve. Nawet zdrowe osoby mogą po jej spożyciu trafić do szpitala, a u chorych na astmę może spowodować nawet śmierć. Przyprawa jest bowiem 30 razy silniejszy od dotychczasowej superprzyprawy meksykańskiej Red Savina i 8 tys. razy silniejsza od tabasco. Wystarczy jedna kropla, aby potrawa z 16 Million Reserve była piekielnie ostra.

W związku z niezwykłymi właściwościami sos będzie można nabyć tylko po wcześniejszym podpisaniu deklaracji, która zwolni producenta z odpowiedzialności za ewentualny zgon.

Na pomysł stworzenia 16 Million Reserve wpadł Amerykanin Blair Lazar. Do wyprodukowania niewielkiej ilości specyfiku zużył na początku prac aż kilka ton świeżego pieprzu. Następnie z jednego z najostrzejszych gatunków chilli otrzymał czysty ekstrakt, który jest podstawowym składnikiem piekielnego sosu. Stworzenie przyprawy zajęło Lazarowi wiele miesięcy. Wraz ze swoimi współpracownikami musiał w czasie eksperymentów zakładać specjalne kombinezony i maski. Chroniły one przed wdychaniem pyłków z chilli.

Sos będzie sprzedawany w kryształowych butelkach ze specjalnym woskowym wieczkiem. 16 Million Reserve jest przeznaczony tylko dla koneserów. Do sklepów trafi jedynie 999 butelek po 199 dolarów za sztukę.