75 lat taśmy klejącej

W rocznicę powstania taśmy klejącej i karteczek samoprzylepnych firma 3M produkująca owe gadżety organizuje konkurs na papierowe dzieła sztuki

75 lat temu w Stanach Zjednoczonych lakiernicy w warsztatach samochodowych mieli problem, jak nakładać warstwy lakieru tak, aby nie brudziły plastikowych elementów. Używali do tego celu starych gazet, bandaży, ale żadna z tych metod nie była idealna. Problem lakierników postanowił rozwiązać Richard Drew, jeden z pracowników firmy 3M specjalizującej się w produkcji użytecznych drobiazgów, klient warsztatu. Drew wpadł na pomysł, żeby celofan pokryć klejem i wyciąć z tego taśmę.

Zrobić coś z niczego

50 lat później - w rezultacie pomyłki naukowca 3M Spencera Silvera - powstały karteczki samoprzylepne Post-it. Klej, który stworzył, miał niezwykle słabą siłę wiązania. Naukowiec nie wiedział, jak coś tak marnego można wykorzystać. Z pomocą przyszedł mu Arthur Fry, także pracownik 3M. Natchnienie przyszło podczas mszy. Fry, w wolnych chwilach chórzysta w kościele, każdej niedzieli walczył z wypadającymi kawałkami papieru, którymi zaznaczał hymny. Wtedy wpadł na pomysł posmarowania kawałków papieru klejem Silvera. Powstały z tego wygodne samoprzylepne zakładki do książek. W dodatku mogły one być przyklejane i odklejane wiele razy, nie niszcząc przy tym zaznaczanych stron. Kilka lat później firma 3M wprowadziła pomysł Fry'a w życie na skalę globalną i świat biurowy zalały kolorowe samoprzylepne karteczki.

Kreatywna przylepkomania

W związku z rocznicami swoich wynalazków - 75-leciem taśmy i 25-leciem karteczek samoprzylepnych - polski oddział firmy od "1000 drobiazgów" zorganizował wielki konkurs kreatywności pod hasłem: "3M = Marzysz, Myślisz, Możesz". Może w nim wziąć udział każdy, kto zaprojektuje i wykona dzieło plastyczne, przedmiot użytkowy lub ozdobny z wykorzystaniem taśmy klejącej Scotch i (lub) karteczek samoprzylepnych Post-it. Zdjęcia prac należy nadsyłać do końca maja (formularz zgłoszeniowy na stronie www.3M-konkurs.pl). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, m.in. wycieczka do Meksyku i na Wyspy Kanaryjskie. Konkurs zakończy się 30 czerwca.