Krakowskie Reminiscencje Teatralne

Pojedynek nowych teatrów miejskich, akcja ?Hiper-giga-supermarket?, festiwal filmów Marcina Koszałki - to niektóre z atrakcji rozpoczynającej się dziś jubileuszowej edycji Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. Festiwal zakończy się w poniedziałek

Reminiscencje - odbywające się od 30 lat - to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Przez lata był przeglądem dorobku teatrów alternatywnych, polskich i zagranicznych i przeżywał wraz z tymi teatrami wzloty i upadki. Na Reminiscencjach występowały najlepsze zespoły - Akademia Ruchu, Teatr Ósmego Dnia, Provisorium, Komuna Otwock, Porywacze Ciał, a także te, po których słuch dawno zaginął. Ponieważ teatr alternatywny jest w odwrocie, trzy lata temu Reminiscencje zmieniły charakter. Zaczęły się edycje tematyczne: "Teatralne dni kobiet" w 2003 r., "Obywatel teatr" (czyli teatr polityczny) w roku ubiegłym. W tym roku z okazji jubileuszu mamy "Trzy dekady teatru". Jednak wspomnień na festiwalu nie jest wiele - weterani Reminiscencji, czyli Akademia Ruchu i Mandala Andrzeja Sadowskiego, pokażą spektakle o tym jak się robi teatr, a Teatr Ósmego Dnia i litewski reżyser Jonas Vaikus poprowadzą w krakowskiej PWST warsztaty ze studentami. Reszta programu to współczesność. Rozmaitości i Wybrzeże pokażą w "Pojedynku teatrów" po trzy swoje najlepsze spektakle z Terenu Warszawa ("Zaryzykuj wszystko", "Electronic City" i "Tlen") i Szybkiego Teatru Miejskiego ("Przed odejściem w stan spoczynku", "Kronika zapowiedzianej śmierci" i "Padnij").

Teatr Strefa Ciszy zorganizuje w centrum handlowym Plaza "Wiosenną promocję przyjaźni". W Łaźni Nowej otwarty zostanie kolejny "supermarket" - tym razem ze sztuką: przedstawieniami ("Cukier w normie" Piotra Waligórskiego według Sławomira Shuty, "Absolutnie Off Show" Igora Gorzkowskiego), filmami Marcina Koszałki i licznymi niespodziankami. W Łaźni wystąpi też węgierski Teatr Krekator z "W - cyrk robotników" Arpada Schillinga, jedyny zagraniczny zespół na tegorocznym festiwalu. Pokazane zostaną również najciekawsze krakowskie spektakle młodych reżyserów - "Tartak" Agnieszki Olsten, "Komponenty" Michała Borczucha, "Mieszkam tu" Jacka Papisa. Imprezy odbywać się będą nie tylko w tradycyjnych miejscach, czyli Rotundzie i PWST, ale i w Łaźni Nowej, Fabryce Schindlera, biurowcu, prywatnym mieszkaniu, sklepie.