IPN ujawni akta dotyczące Karola Wojtyły

Instytut Pamięci Narodowej ujawni akta Służby Bezpieczeństwa dotyczące rozpracowywania kardynała krakowskiego Karola Wojtyły. Zapowiedział to Leon Kieres

Zdaniem szefa instytutu opinia publiczna musi poznać haniebną działalność SB, która próbowała dotrzeć do otoczenia późniejszego papieża Jana Pawła II.

Zasób archiwalny jaki chce ujawnić IPN to akta operacyjne Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa od początku lat 50 - tych do roku 1978 czyli do październikowego konklawe, które zdecydowało o wyborze papieża Polaka. Kieres dodał, że materiały SB już przygotowywane są do udostępnienia.

Szef Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że do tej pory materiały dotyczące rozpracowania kardynała Karola Wojtyły - znajdowały się pod jego specjalną opieką. Dodał, że wymagały one szczególnej wrażliwości ze strony IPN.

Leon Kieres zaznaczył, że działania SB wokół kardynała Wojtyły prowadzone były niezwykle inteligentnie. Dodał, że bezpieka od początku wiedziała, że ma do czynienia z postacią nieprzeciętną.

IPN opracowuje również materiały operacyjne SB dotyczące obserwacji papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymek do polski w latach 1979 - 1990.

Do akt dotyczących Karola Wojtyły powinni mieć dostęp