Nowy festiwal we Wrocławiu

Agnieszka Holland przewodniczyć będzie jury Young Film Festival, który 2 czerwca rozpocznie się we Wrocławiu

To pierwsza edycja imprezy. Festiwal ma za zadanie promować młodych twórców. Autorzy zgłoszonych do konkursu filmów nie mogą mieć więcej niż 40 lat. - Człowiek jak jest młody, nie gromadzi, jest bardziej twórczy, ma większą ekspresję i potrzebę odniesienia sukcesu - tłumaczy Piotr Wawrzynów, dyrektor festiwalu.

Filmy prezentowane będą na dziedzińcu dawnego Browaru Mieszczańskiego we Wrocławiu. Oceniać je będzie jury pod przewodnictwem Agnieszki Holland. Ale organizatorzy zaprosili też do Wrocławia m.in. Wima Wendersa, Giuseppe Tornatorego, Larsa von Triera i Mike'a Leigh. - Zaproszenie kogoś nic nie kosztuje. Czekamy na odpowiedzi od tych twórców - mówi Wawrzynów. Ostateczny skład jury nie jest jeszcze znany.

Filmy do konkursu zgłaszać można do 10 maja. Regulamin znajduje się na stronie www.fleshfilm.art.pl. Konkurs obejmuje kilka kategorii: najlepszy reżyser, aktor i aktorka, producent, operator, kompozytor muzyki filmowej i scenarzysta. - Pod uwagę brane będą wyłącznie filmy pełnometrażowe, kinowe lub telewizyjne. Dla amatorskich przewidzieliśmy osobną kategorię "Young 4fun" - tłumaczy dyrektor YFF.

Podczas Festiwalu przyznane będzie także Grand Prix dla najlepszego filmu. Laureat otrzyma mosiężną statuetkę Szermierza wzorowaną na jednym z wrocławskim pomników.