Podhale: góralskie watry na pożegnanie Jana Pawła II

Górale z całego Podhala, 7 kwietnia wieczorem, zapalą ogniska na wzniesieniach, w miejscach widocznych z daleka, przy krzyżach i kapliczkach. Zgromadzenia przy ogniu rozpoczną się o 21 Apelem Jasnogórskim.

Góralskie watry zapalone zostaną z inicjatywy Związku Podhalan - największej góralskiej organizacji. "To gest nawiązujący do ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II. Gdy Ojciec Święty przelatywał wtedy nad górami - mógł widzieć pozdrawiające Człowieka Gór płomienie watr. Teraz zapłoną pożegnalne ognie" - mówi w rozmowie z KAI ks. Tadeusz Juchas, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu.

Do akcji Związku Podhalan włączyły się szkoły, które planują wyjście na pobliskie górki. Organizatorzy proszą wszystkich o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza w bliskości lasów, ze względu na groźbę przeniesienia się ognia.

Uroczyste pożegnanie Gazdy Świata - jak już powszechnie mówią o Ojcu Świętym Górale - będzie miało miejsce również 7 kwietnia wieczorem, w Sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu. Górale będą się modlić się na różańcu podarowanym przez Ojca Świętego. Później przy Ołtarzu Polowym zostanie odprawiona Msza Święta. Po niej wszyscy przejdą w procesjo pod pomnik Ojca Świętego w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym. Nabożeństwo zakończy się Apelem Jasnogórskim w bazylice.

Z kolei w dzień pogrzebu Jana Pawła II dotrze popołudniu do Ludźmierza Biały Marsz z Nowego Targu. W Marszu wezmą udział młodzi ludzie z całego Podhala, którzy są jego inicjatorami. W Ludźmierzu młodzi będą uczestniczyć w Mszy św., odprawionej przy ołtarzu polowym. "Poprzez biały strój i liczne przybycie pragniemy pokazać, że bardzo kochamy Ojca Świętego" - mówią młodzi nowotarżanie.