Osservatore Romano: co za audiencja!

"Środa: co za audiencja! " - takim tytułem "L 'Osservatore Romano " opatruje na pierwszej stronie relację ze spotkania pielgrzymów z ciałem Jana Pawła II, wystawionym w bazylice św. Piotra. "Nieprzerwaną cześć oddaje Janowi Pawłowi II ogromna rzesza pielgrzymów: aulą tego spotkania jest świat, a widownią cała ludzkość ", dodaje watykański dziennik.

"Środowe spotkanie nie przerwało się nawet dzisiaj. To "niezwykła " audiencja generalna, nadzwyczajna, jedyna, trwająca godzinami na naszych oczach w Bazylice Watykańskiej, na Placu św. Piotra, wzdłuż Via della Conciliazione, w okolicznych uliczkach i na placach. To "audiencja powszechna ", której aulą jest świat, a widownią cała ludzkość.

Katecheza, którą Jan Paweł II kieruje dzisiaj do tego przeogromnego i niezaspokojonego ludu pielgrzymów, nie jest pisana w słowach. Nie zostanie nigdy ogłoszona w prasie. Do jej odczytania potrzebne jest zajrzenie do słownika serca. Do jej zrozumienia trzeba gramatyki wiary. To katecheza, która wyryła w sercu niezatarte epitafium bólu pisane skalpelem nadziei ".

"To audiencja łez, ale też uśmiechów, audiencja milczenia, ale i oklasków... Wyrażenie Ojciec Święty, z jakim zwykle zwracaliśmy się do Niego, jak nigdy nabiera dziś w naszych sercach znamion delikatnej, przekonanej pewności ".

Watykański dziennik przynosi informację na temat środowej, czwartej kongregacji ogólnej kolegium kardynalskiego i zapowiada druk cyklu "szczegółowej biografii Karola Wojtyły ", którą zakończy kalendarium pontyfikatu.