Bieszczady: papieskie flagi na szczycie Tarnicy

Na krzyżu wznoszącym się na Tarnicy, najwyższym szczycie Bieszczad, zostały umieszczone flagi: narodowa, a obok niej dwie papieskie. Te góry były Papieżowi bardzo bliskie. Na pamiątkę wyjścia kard. Karola Wojtyły na szczyt Tarnicy w 1953 r., ustawiono tam krzyż.

Tarnica położona jest na wysokości 1346 m n.p.m. Dwie papieskie flagi i flagę polską zawiesili na szczycie czterej mieszkańcy Rzeszowa. Wszyscy są miłośnikami wycieczek górskich i praktykującymi katolikami. W ten sposób chcieli wyrazić swoją wdzięczność i szacunek wobec Ojca Świętego. Na szczycie Tarnicy modlili się za zmarłego Papieża. Wejście na górę było bardzo trudne, ponieważ w Bieszczadach panują jeszcze warunki zimowe. Zalega tam półtorametrowa warstwa śniegu.

Co roku w Wielki Piątek na najwyższy szczyt Bieszczad wyruszają wierni rozważając nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Nauczyli się tego od Jana Pawła II. Droga Krzyżowa na Tarnicę, zwaną bieszczadzką Golgotą, ma wieloletnią tradycję. W czasach PRL-u przewodnicy na własnych ramionach wynieśli na Tarnicę stalowy krzyż. Usytuowany w tym miejscu stanowi zarazem pamiątkę wejścia na szczyt w sierpniu 1953 r. kard. Karola Wojtyły, który wraz z młodzieżą wiele razy przemierzał bieszczadzkie szlaki.