Rosja: za Papieża modlą się nie tylko katolicy

W Rosji na modlitwie w intencji Jana Pawła II trwają nie tylko katolicy, ale również wyznawcy innych religii. Od wczoraj wieczorem w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia trwa nieustanne czuwanie modlitewne. Przewodniczy mu abp Tadeusz Kondrusiewicz.

"Wszyscy jesteśmy zasmuceni pogorszeniem się stanu zdrowia papieża, ale jako chrześcijanie z nadzieją przychodzimy tutaj, żeby w tym miejscu, w trzecim Rzymie modlić się o zdrowie dla papieża" - te słowa skierował do zgromadzonych w katedrze abp Kondrusiewicz.

Przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego Wsiewołod Czaplin w imieniu rosyjskich prawosławnych zapewnił o wspólnym przeżywaniu z papieżem i katolikami cierpień i jakie dotknęły teraz Ojca Świętego i wszystkich katolików. Oświadczył ze smutkiem, że "niektórzy dziennikarze w czasie, kiedy papież cierpi i zmaga się z cierpieniem spekulują na temat wyboru jego następcy, co dla społeczeństwa stanowi gorzką lekcję cynizmu i niszczy moralną samoświadomość ludzi".

W imieniu żydów rosyjskich wyrazy współczucia i solidarności w cierpieniach wyraził kierownik Departamentu Społecznych Kontaktów Federacji Wspólnot Żydowskich Rosji, Boruch Gorin. Powiedział on: "Do tego papieża odnosimy się z ogromnym szacunkiem, ponieważ w historii nie było bardziej przyjacielskich relacji między katolikami i żydami jak w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, którego osobę odbieramy jako jedną z najbardziej znaczących religijnych osobistości w całej historii ludzkości".