Nasza słaba strona

Niebawem wstąpimy do Unii Europejskiej, premierem jest Leszek Miller, Czesław Miłosz żyje, a SLD ?łączy troskę o ludzi pracy z odpowiedzialnością za finanse publiczne? - donosi rządowa strona internetowa, z której obcokrajowcy czerpią wiedzę o Polsce.

Stronę www.poland.gov.pl stworzyli specjaliści z departamentu promocji Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W błękitne niebo, po którym szybuje biało-czerwony latawiec, wbija się kontur Polski. Są rozdziały dla podróżujących, przedsiębiorców chcących zainwestować w naszym kraju i "zainteresowanych". - Łącznie 17 tys. stron dokumentów - mówi Łukasz Lutostański z departamentu promocji MSZ.

Informacje o Polsce można przeczytać tu po angielsku, rosyjsku, niemiecku, hiszpańsku i francusku.

Polityka: same bzdury

Jeszcze wczoraj w południe na stronie można było przeczytać, że urzędującym premierem wciąż jest Leszek Miller.

- Za chwilę to poprawimy - zapewnia Lutostański. I dotrzymuje słowa - chwilę po jego rozmowie z "Gazetą" na stronie pojawia się następca Millera - premier Marek Belka.

Według strony MSZ Aleksandra Kwaśniewskiego nękają stare problemy: jest "gorącym zwolennikiem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Ale to problem nie tylko prezydenta: "Priorytetem polityki zagranicznej Polski jest obecnie członkostwo w strukturach UE", a Polska jest "największym pod względem powierzchni i populacji spośród krajów kandydujących do Unii" - czytamy w dziale "Polska i Polacy".

Lutostański: - Cały czas nanosimy poprawki. Dzieje się jednak tak wiele, że nie jesteśmy w stanie nadążyć.

Wiele dzieje się na polskiej scenie politycznej. MSZ nie zauważyło przejścia Bogdana Pęka do LPR ("czołowy polityk PSL"), a SLD nazwany jest "nowoczesną partią socjaldemokratyczną, łączącą troskę o ludzi pracy z polityką odpowiedzialności za finanse publiczne państwa".

- Kto to napisał? - pytamy Lutostańskiego.

- Dziennikarze, z którymi współpracowaliśmy przy tworzeniu witryny - odpowiada. I dodaje: - Ale kiedy Marek Borowski odszedł z SLD, natychmiast o tym poinformowaliśmy.

Miłosz żyje, torebek nie wyrywają

Na liście najbardziej znanych w świecie Polaków znajdujemy Czesława Miłosza, ale nie ma tu informacji, że poeta już nie żyje.

Najświeższe wiadomości o sukcesach Roberta Korzeniowskiego i Adama Małysza (ten sam dział) pochodzą z 2000 i 2002 r.

MSZ udziela też cennych rad turystom zaglądającym do Polski. Np. o bezpieczeństwie: "Lepiej nie zapuszczać się wieczorami w miejsca, przed którymi ostrzegają znajomi. Wyrywanie torebek raczej się nie zdarza".

Plamy w rosyjskiej wersji

W polskojęzycznej wersji działu historycznego możemy przeczytać o tym, jak 17 września 1939 r. wojska sowieckie zaatakowały Polskę, i o długoletniej dominacji Rosji w kraju nad Wisłą. Tymczasem w wersji rosyjskojęzycznej następuje bezpośrednie przejście od czasów sanacji do III Rzeczypospolitej. Ani słowa o II wojnie i 50-letnich rządach Rosji w Polsce.

- To bardzo wrażliwa tematyka, jesteśmy w trakcie tworzenia rzetelnej podstrony tematycznej mówiącej m.in. o latach wojny i okresie PRL-u - tłumaczy Lutostański. - Pracują nad tym fachowcy m.in. z IPN. Za dwa tygodnie powinna być gotowa.