Wyniki nowych maturzystów w sieci

Centralna Komisja Egzaminacyjna i z informatycy z Uniwersytetu Warszawskiego zrobią wszystko, by jeszcze w tym roku uczelnie mogły obejrzeć wyniki nowych maturzystów w internecie.

W czwartek w tej sprawie w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej spotkali się dyrektorzy komisji okręgowych. Rozmawiali o zgromadzeniu wyników matury w jednej bazie danych - Krajowym Rejestrze Maturzystów. Znajdą się w nim informacje o ponad 317 tys. maturzystów z całego kraju. Z danych korzystałyby uczelnie przy rekrutacji. Mogłyby na ich podstawie sporządzić rankingową listę przyjętych.

KReM zaproponował Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. Stefan Jackowski, dziekan wydziału, jest przekonany, że jeszcze w tym roku uczelnie skorzystają z niego przy naborze.

- Nasz system przetwarzania danych jest do tego gotowy. Musimy tylko dokładnie sprawdzić, jak udostępniać informacje, by nie naruszyć przepisów o ochronie danych osobowych - mówi Maria Magdziarz z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Co na to uczelnie? - Pomysł dobry, o którym mówi się od dawna. Zabezpiecza przed oszustwami, bo wyniki będą z pewnego źródła. Jednak jest już po herbacie, by można było tylko na podstawie danych z CKE przeprowadzić rekrutację. Nie będziemy już zmieniać przyjętych zasad i przyniesione przez maturzystów świadectwa będą dla nas najważniejsze - ocenia docent Bohdan Utrysko z Politechniki Warszawskiej.