Sondaże prezydenckie. Kaczyński detronizuje Religę

Lech Kaczyński, a tuż za nim Zbigniew Religa i Włodzimierz Cimoszewicz - to pierwsza trójka w najnowszym rankingu prezydenckim

Na Kaczyńskiego chciałoby głosować 19 proc., czyli o 5 pkt proc. więcej niż przed miesiącem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez sopocki PBS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Religa spadł na drugie miejsce (17 proc.), bo w ostatnim miesiącu jego notowania pogorszyły się aż o 7 pkt proc. Z kolei Cimoszewicz (16 proc.) zajmuje wysoką trzecią pozycję. Jest mocniejszy o 5 pkt proc. niż miesiąc temu. Tuż za nim Donald Tusk z poparciem 14 proc., to o 4 pkt lepiej niż w lutym.

Nie jest jasne, co jest przyczyną tych wzrostów i spadków.

Być może Lech Kaczyński lepszą pozycję niż przed miesiącem zawdzięcza temu, że już się oficjalnie zgłosił się do prezydenckiego wyścigu. Konwencja wyborcza PiS, podczas której zapowiedział start w wyborach, została nagłośniona przez media.

Ale jeśli tak jest rzeczywiście, to jak tłumaczyć wzrost notowań i Cimoszewicza, i Tuska, skoro oni żadnej głośnej konwencji nie zorganizowali? I jak wyjaśnić spadek notowań prof. Religi, który od kilku miesięcy był liderem prezydenckich rankingów? Z odpowiedziami na te pytania trzeba poczekać do następnych sondaży.

Nie wiemy lub nie mamy na kogo głosować

Z kolei sondaż CBOS pokazuje, że aż co trzeci Polak - spośród tych którzy chcą zagłosować - jeszcze nie zastanawiał się nad tym, kogo najchętniej poparłby w wyborach prezydenckich. Kolejne 12 proc. twierdzi, że w ogóle nie widzi takich kandydatów, których skłonni byliby poprzeć.

CBOS poprosił badanych, by sami wskazali swoich kandydatów. Padło aż 30 nazwisk, a żaden z kandydatów nie dostał nawet 10-proc. poparcia. Pierwszy na tej liście prof. Religa dostał 8 proc., Andrzej Lepper - 6 proc., a Aleksander Kwaśniewski, który nie może już kandydować po dwóch latach spędzonych w Pałacu Prezydenckim - także 6 proc. Jego żona - która już zapowiedziała, że w wyborach nie wystartuje - 4 proc. Tyle samo co Tomasz Lis, Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Lech Kaczyński.

Sondaż PBS dla "Rzeczpospolitej" z 19-20 marca, próba losowa, reprezentatywna 1064 Polaków;

Sondaż CBOS z 4-7 marca, próba losowa, reprezentatywna 1025 Polaków