Partia powstała w Radiu Maryja

Olszewski, Macierewicz, Łopuszański znów razem - w sobotę zadeklarowali podczas audycji w Radiu Maryja utworzenie nowej partii. Zachęcał ich do tego prowadzący program ksiądz

Na żywo audycję transmitowały Telewizja Trwam i Radio Maryja. - Zbliżają się wybory prezydenckie, parlamentarne. Jeżeli znowu z prawej strony wystartuje sześciu kandydatów, różne stowarzyszenia, małe partie, każdy będzie miał swoją listę. Czy jest szansa, żeby znalazła się taka grupa w parlamencie i został wybrany taki prezydent, który będzie myślał o Polsce, o interesie narodowym? Czy państwo są w stanie tak jak tu siedzicie do przyszłych wyborów parlamentarnych pójść razem? Stworzyć ten Obóz Polski? - pytał ksiądz prowadzący audycję.

- Dzisiejsze nasze spotkanie rozumiem jako powiedzenie wszem i wobec, publiczne: jesteśmy razem - oznajmił Antoni Macierewicz, lider Ruchu Katolicko-Narodowego. - To początek budowy patriotycznego ruchu, który w tych wyborach pozwoli wygrać Polsce.

Macierewicz powiedział "Gazecie", że są na to szanse, jeżeli powstanie wspólna lista całej patriotycznej prawicy.

Jan Łopuszański z koła poselskiego Porozumienie Polskie skorygował go: - Co to jest prawa strona? W takim sensie jak dzisiaj większość dziennikarzy klasyfikuje postaci polskiej sceny - tych z prawicy, tych z lewicy - wolałbym się tym nie posługiwać. Ja bym wolał budować po prostu obóz polski.

Obok Macierewicza i Łopuszańskiego formację pod roboczą nazwą Ruch Patriotyczny Obóz Polski założyli Jan Olszewski z Ruchu Odbudowy Polski i Gertruda Szumska z koła Dom Ojczysty. Wszyscy oni dostali się do Sejmu w 2001 r. z listy LPR.

Wśród pozostałych założycieli jest działaczka "S" służby zdrowia Maria Ochman oraz szefowie organizacji związanych z Radiem Maryja: Zbigniew Wysocki, Polskie Stowarzyszenie Morskie i Gospodarcze, oraz prof. Jacek Zimny i prof. Ryszard Kozłowski z Ruchu Społecznego Odrodzenie Polski.

Dwaj ostatni są jednocześnie członkami krakowskiego stowarzyszenia Nasza Przyszłość - Polska. Są też zaangażowani w budowanie struktur partyjnych na bazie Kół Przyjaciół Radia Maryja, których jest w Polsce kilkaset. Struktury te mają być wykorzystane podczas zbliżającej się kampanii wyborczej. W połowie lutego ujawniliśmy ich działania w tekście "Partia Maryja". Wtedy władze Naszej Przyszłości stanowczo dementowały informacje o tworzeniu nowej formacji politycznej.

Giertych się nie boi

W tworzeniu formacji nie bierze udziału LPR. Jej liderzy Roman Giertych, Zygmunt Wrzodak i Marek Kotlinowski stracili zaufanie dyrektora Radia Maryja o. Rydzyka.

Liderzy nowej formacji mają pretensje do Giertycha, że zawłaszczył LPR. - Trzy lata temu poszliśmy razem, tworząc szeroki ruch polityczny. Znaleźliśmy się w parlamencie, a później nastąpiła próba zamiany ruchu na prywatny układ partyjny - stwierdził Łopuszański.

Jednak Roman Giertych nie boi się nowego rywala: - Nowe ugrupowanie, jeśli powstanie, nie będzie konkurencją dla LPR. Jeżeli odbiorą te 0,4 czy 0,6 proc. głosów, to raczej PiS-owi.

Kobylański jest "za"

Nowe ugrupowanie już zyskało możnego protektora. Do Radia Maryja podczas audycji zadzwonił Jan Kobylański, milioner z Urugwaju sponsorujący o. Rydzyka: - Bardzo się cieszę, że trzymacie się wspólnie. My z zagranicy całym sercem jesteśmy z wami. Popieramy waszą inicjatywę.

Macierewicz go komplementował: - Chcę panu prezesowi podziękować za słowa wsparcia i jasno powiedzieć, że w dużym stopniu narodziła się ona dzięki pana nieustannemu zaangażowaniu i patriotyzmowi, który zaraża nas wszystkich.

Kandydatem na prezydenta RPOP będzie prawdopodobnie Jan Olszewski. Taki postulat zgłaszali słuchacze stacji o. Rydzyka.

Powiedzieli w Radiu Maryja

Antoni Macierewicz: - Problem, przed którym staliśmy i któremu jako naród nie chcieliśmy spojrzeć w oczy, polegał na tym, że Okrągły Stół przedłużył jedynie system komunistyczny w nowym wykonaniu, z nową szminką. Trzeba go odrzucić.

Jan Olszewski: - Odrzucenie konstytucji europejskiej zadecyduje o przyszłości Polski. Jeżeli wokół tej sprawy uda nam się skonstruować szeroką koalicję oporu, to jest to szansa na odnowienie całości życia politycznego w Polsce.

Jan Łopuszański: - Trzeba uruchomić procesy odzyskiwania majątku. Nie twierdzę, że wszystko się da, ale dużo. Najważniejsze w tym wszystkim to międzynarodowe układy gangsterskie, które eksploatują Polskę. Jeżeli nie wygenerujemy trwałej polityki, która w sposób konsekwentny potrafi się temu przeciwstawić, to przegramy.

Bp Pieronek: Wrzód Radia Maryja

Jacek Hołub: Radio Maryja transmitowało na żywo założenie nowej partii prawicowej?

Biskup Tadeusz Pieronek: - Słyszałem, ale nie wierzyłem własnym uszom. Jeżeli o. Rydzyk temu patronuje, to sprawdza się, że chce tworzyć partię. To po prostu aberracja.

Jak to się ma do Kościoła?

- Nijak, bo Kościół nie ma tworzyć partii politycznych. Jeżeli o. Rydzyk robi to prywatnie, to też nie, dlatego że to jest ksiądz. Gdzie my jesteśmy?

Czy sytuacja dojrzała do interwencji Episkopatu?

- Już bardzo dawno. Teraz to tylko przecinanie wrzodów.

Czy znasz kogoś, kto może zagłosować na partię Radia Maryja?