Amazon.com o czytelnikach książek

Brytyjczycy maksymalnie zakręceni na swoim punkcie. Francuzi - patrioci. A Amerykanie? To urodzeni showmani, żartownisie i politycy - tak wynika z raportu książkowego za rok 2004

Raport sporządzili pracownicy internetowego sklepu Amazon.com. Przyjrzeli się zakupom książek dokonanym przez 47 mln klientów sześciu wybranych miast Kanady, Niemiec, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii i Ameryki. Następnie sporządzili Top 10 - listę bestsellerów, dla każdego państwa oddzielną. Potem pokazali ją Paulowi Filmerowi, socjologowi literatury z londyńskiego uniwersytetu, i poprosili, aby na jej podstawie scharakteryzował poszczególne narody.

Profesor spojrzawszy na listę podobno stwierdził, że to banalnie łatwe. O Kanadyjczykach powiedział więc: - Uwielbiają przygody i podróże. To ludzie tolerancyjni, dobrze czują się właściwie wszędzie na całym świecie. Po czym to poznał? Po prostu spośród wszystkich klientów Amazon.com kupili najwięcej książek przygodowych oraz przewodników.

Niemców Filmer uznał za zrównoważonych, praktycznych, raczej konserwatywnych. Ich wybory ocenił za najbardziej wyważone, bo klasyka, i to taka, że "gdzieniegdzie już zapomniana" (np. "Mały książę" Saint-Exupery'ego), wybierana była na równi z poradnikami ("Urodzony, by gotować") i literaturą science fiction.

Na zupełnie innym biegunie ustawił Amerykanów. To ludzie weseli, miłośnicy wielkiego show oraz polityki. Ich Top 10 otwiera "Codzienny show z Jonem Stewartem prezentującym Amerykę: Obywatelski przewodnik po demokracji". Stewart, autor tej książki, na co dzień prowadzi w CNN wielokrotnie nagradzany telewizyjnymi Oscarami program, w którym wyśmiewa polityków.

Japończycy oczywiście nie zawiedli. To po trzykroć pracusie próbujący tak przekonstruować otoczenie, aby jeszcze lepiej pracować. Tytuły kupowanych przez nich książek? "Poradnik pracy dla 13-latka", "Do sprawności przez oczyszczenie otoczenia metodami Feng Shui".

A Francuzi? Filmer określił ich jako wielkich patriotów. Oni bowiem najchętniej kupują książki o własnym kraju. Brytyjczyków profesor nazwał ludźmi, którzy dążą do perfekcji: w wyglądzie, manierach, obejściu i w domu. Ich ulubiona lektura to "Pokaż mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś", albo "Strój mówi o tobie".