Jak będzie obchodzony Rok Fizyki?

19 kwietnia promień światła wysłany z Princeton okrąży cały glob, przebiegnie też przez Polskę. 14 kwietnia młodzież w całej Polsce przeprowadzi gigantyczny eksperyment. To wszystko w ramach obchodzonego właśnie Roku Fizyki

Publiczne eksperymenty i wykłady, konkursy oraz specjalnie skomponowana przez Wojciecha Kilara symfonia - tak Polacy uświetnią Światowy Rok Fizyki. Obchodzony jest w setną rocznicę ukazania się przełomowych prac Alberta Einsteina, które dotyczyły teorii względności (m.in. ze słynnym wzorem E=mc2), zjawiska fotoelektrycznego oraz tzw. ruchów Browna.

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem, obejmującym zasięgiem cały świat, będzie akcja "Fizyka oświetla świat". - Dokładnie w 50. rocznicę śmierci Einsteina wieczorem 18 kwietnia w Princeton, gdzie żył i pracował słynny fizyk, zgasną wszystkie światła. Potem rozbłyśnie jedno, które stanie się źródłem świetlnej sztafety biegnącej przez całą kulę ziemską - mówi prof. Leszek R. Jaroszewicz, który koordynuje akcję w Polsce. Światło, przekazywane z miejsca na miejsce jak pałeczka w sztafecie, powędruje na zachód przez Stany Zjednoczone. Następnie światłowodem transoceanicznym zostanie przesłane przez Pacyfik do Chin, a stamtąd przez Azję do Afryki, Australii i Europy. Do Polski dotrze przez Białoruś 19 kwietnia około godz. 21. Obiegnie nasz kraj i powędruje dalej - do Czech i Słowacji, by po okrążeniu Europy wrócić do USA światłowodem. Pomysłodawcy akcji - Austriacy - liczą na miliony uczestników. Każdy ma wypatrywać świetlnego błysku od swojego poprzednika w sztafecie i przekazać go dalej, zapalając dowolne źródło światła, choćby zwykłą latarkę. Kraj, którego mieszkańcy najliczniej ustawią się na drodze sztafety, dostanie medal i honorowy tytuł.

Wiele państw organizuje także duże, ogólnokrajowe eksperymenty fizyczne. Polacy wybrali pomiar chwilowego zapylenia powietrza. Przeprowadzą go w czwartek uczniowie ponad stu szkół, które zgłosiły się na ochotnika i dostały od organizatorów potrzebne przyrządy i instrukcje. Dzięki temu powstanie mapa zapylenia powietrza w całym kraju. - Szukaliśmy takiego doświadczenia, które byłoby zrozumiałe i użyteczne dla wszystkich - mówi prof. Marta Kicińska-Habior, przewodnicząca Krajowego Komitetu Obchodów Światowego Roku Fizyki.

Spis imprez z okazji Roku Fizyki; jak w nich uczestniczyć: http://fizyka2005.fuw.edu.pl