Radio Maryja i Episkopat. Biskupi są podzieleni

Czy Radiem Maryja zajmie się najbliższa Konferencji Episkopatu?

O to, czy konferencja Episkopatu pochyli się nad polityczną stroną Radia Maryja (chodzi m.in. o krytykę Okrągłego Stołu i promowanie polityków radykalnej prawicy), zapytaliśmy we wtorek prymasa Polski Józefa Glempa. Odpowiedział, że Episkopat na pewno będzie rozważał tę sprawę, ale dodał, że nie należy się spodziewać szybkiego rozstrzygnięcia.

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch prostował potem, że Prymasowi nie chodziło o najbliższą konferencję Episkopatu. Dodał, że program przyszłotygodniowej konferencji jest tak napięty, że na Radio Maryja nie wystarczy czasu.

W podobnym tonie dla KAI wypowiedział się biskup Sławoj Leszek Głódź, szef Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. Ale są też inne głosy.

- O ile wiem, Konferencja Episkopatu Polski ma się zająć tematem Radia Maryja w kontekście dokumentu "Normy Episkopatu Polski dotyczące duchownych i osób zakonnych w mediach" zatwierdzonego przez watykańską Kongregację do spraw Biskupów. Sprawa jest na tyle poważna, że należy się nią zająć. Odkładanie jej niczego nie rozwiąże - powiedział "Gazecie" arcybiskup Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński.