Anty-Oscary przyznane

W noc przed dużymi Oscarami ?Bezdroża? Aleksandra Payne'a zostały uznane za najlepszy niezależny film amerykański

W sobotnią noc przed ceremonią Oscarów, w wielkim namiocie na plaży w Santa Monica odbyła się po raz 20. uroczystość przyznania filmowych Nagród Niezależnego Ducha - Independent Spirit Awards. Gospodarzem ceremonii był Samuel L. Jackson wspierany przez Quentina Tarantino i Salmę Hayek. Odpowiednikiem oscarowej akademii jest w tym wypadku Independent Feature Project, stowarzyszenie skupiające dziewięć tysięcy ludzi kina. Jego zadaniem jest ułatwianie kontaktów, załatwianie funduszy i popularyzacja kina niezależnego.

Popularność tej imprezy rośnie z roku na rok, w przeciwieństwie do kostniejących Oscarów. Urasta ona do rangi najważniejszej w USA obok festiwalu Sundance manifestacji kina autorskiego, niskobudżetowego, niezależnego od wielkich wytwórni. Wśród uczestników ceremonii są czołowe hollywoodzkie gwiazdy i producenci. Wręczanie Spirit Awards ogląda przez telewizje kablowe 100 milionów widzów. Tu też jest czerwony dywan, ale stroje dowolne - od eleganckich kreacji po zwykłe dżinsy.

Triumfatorem Spirit Awards były w tym roku "Bezdroża" ("Sideways") Aleksandra Payne'a. Ta melancholijna, czarna komedia o mężczyznach w średnim wieku zwyciężyła w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza rola męska (Paul Giamatti), najlepsza drugoplanowa rola męska (Thomas Haden Church). Gorąco oklaskiwano nagrodzoną za najlepszą drugoplanową rolę żeńską Virginię Madsen. - Myślałam, że to film dla kin studyjnych - mówiła zaskoczona - nie przypuszczałam, że zyska taki rozgłos".

Za najlepszą aktorkę pierwszoplanową uznano Catalinę Sandino Moreno nominowaną także do dużego Oscara. W wyprodukowanym przez telewizję HBO filmie Joshui Marstona "Maria Full of Grace" gra ona Kolumbijkę, która zgadza się na przemyt heroiny do Nowego Jorku, żeby móc urodzić dziecko w Stanach. "Dzienniki motocyklowe" Waltera Sallesa nagrodzono za debiutancką rolę Rodriga de la Serny (Granado) i za zdjęcia Erika Gautiera.

Nagrodę za najlepszy film zagraniczny otrzymało "W stronę morza" Alejandra Amenabara. Nagrodę im. Johna Cassavetesa - patrona niezależnego kina amerykańskiego - otrzymał debiutancki film o nastolatkach "Mean Creek" Jacoba Aarona Estesa.