Oskarowe szanse Polaków

Wielkie emocje coraz bliżej. Tej nocy, podczas uroczystej gali w Hollywood, okaże się, kto zdobędzie najwięcej statuetek przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową. W tym roku wśród nominownych do Oskara są Polacy

W kategorii krótki film dokumentalny nominacje zdobyli Hanna Polak i Andrzej Celiński - twórcy dokumentu "Dzieci z Leningradzkiego" o bezdomnych dzieciach z Moskwy. Film nie jest na ogół wymieniany jako faworyt w kategorii krótkiego dokumentu. Zdarzają się jednak niespodzianki i gdyby film dostał Oskara, to - jak mówi Andrzej Celiński - zwróciłoby oczy świata na problem bezdomności dzieci.

Polski kompozytor Jan Kaczmarek - twórca muzyki do filmu Marka Forstera "Marzyciel" - uważany jest w swojej kategorii za jednego z faworytów. O tym, że statuetka przypadnie Polakowi, przekonany jest krytyk filmowy Janusz Wróblewski. Podkreśla, że płyta z muzyką do "Marzyciela" jest obecnie "numerem jeden" w Ameryce, wśród płyt ze ścieżkami muzycznymi do filmów . Amerykanie lubią doceniać to, co wartościowe i popularne - szanse Kaczmarka oceniam bardzo wysoko - mówi krytyk.

Sam Jan Kaczmarek przypomina jednak, że faworyci nie zawsze jednak wygrywają. Najpoważniejszym konkurentem Polaka jest John Williams - twórca muzyki do "Harry`ego Pottera i więźnia Azkabanu". Jednak Amerykański Magazyn rozrywkowy "Entertainment Weekly" pisze, że Kaczmarek będzie prawdopodobnie tym, który zatrzyma Williamsa w drodze po szóstą statuetkę.