Będzie Muzeum Historii Żydów Polskich

W Warszawie powołano wczoraj do życia Muzeum Historii Żydów Polskich. Na razie tylko na papierze, ale za trzy lata ma ono przyjąć pierwszych zwiedzających. Budowę nowoczesnego gmachu sfinansują Ministerstwo Kultury, władze Warszawy i Żydowski Instytut Historyczny

- Mamy zapewnione pieniądze. Lada dzień ogłosimy międzynarodowy konkurs na formę budynku. Liczę na udział znanych architektów ze świata - mówi dyrektor projektu Jerzy Halbersztadt.

W umowie minister kultury i prezydent Warszawy zobowiązali się przekazać na inwestycję po 40 mln zł. Pozostałe 20 mln zł ma wyasygnować Stowarzyszenie ŻIH.

Przygotowania do budowy żydowskiego muzeum trwają prawie dziesięć lat. Nieistniejąca dziś gmina Warszawa Centrum podarowała na ten cel 13 tys. m kw. przed pomnikiem Bohaterów Getta. Budynek miał zaprojektować światowej sławy architekt Frank Gehry, ale zrezygnował.

- Ciężar organizacyjny miasto bierze na siebie. Sądzę, że pójdzie nam tak sprawnie jak z Muzeum Powstania Warszawskiego, które otworzyliśmy w zeszłym roku - mówi prezydent Warszawy Lech Kaczyński.

Muzeum będzie multimedialne. Na jego potrzeby w komputerowym archiwum zgromadzono blisko 50 tys. judaiców. Gotowe są też projekty ekspozycji stałej naśladującej m.in. żydowskie miasteczko, wnętrze synagogi czy warszawską ulicę Nalewki. - Zwiedzający będą przechodzili przez różne okresy w dziejach polskich Żydów. To nie tylko Holocaust. Wcześniej było 800 lat historii, którą chcemy pokazać - wyjaśnia Halbersztadt.

Wyniki konkursu na projekt muzeum poznamy w lipcu. Budowa powinna się zacząć za rok. Jeśli nie będzie opóźnień, pierwsi zwiedzający zobaczą ekspozycję wiosną 2008 r.