Nominacje do Oscara

Kompozytor Jan Kaczmarek został nominowany do Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel". Drugi polski akcent na liście kandydatów do tej prestiżowej nagrody to krótkometrażowy film dokumentalny ?Dzieci z Leningradzkiego? nakręcony przez Hannę Polak i Andrzeja Celińskiego. Najwięcej nominacji, aż 11, zdobył film Martina Scorsese "Aviator"

Czy 2004 rok był w Hollywood "rokiem biografii"? Krytycy zapowiadali, że filmy biograficzne zdominują oscarowe nominacje. I rzeczywiście, trzymają się one mocno w oscarowej rozgrywce. Siedem nominacji dostał "Marzyciel" Marca Forstera, w którym Johnny Depp wciela się w Jamesa Barriego, twórcę postaci Piotrusia Pana. Nominowano go m.in. w kategoriach "najlepszy film" i "scenariusz adaptowany" oraz, co dla nas szczególnie ważne, w kategorii "muzyka". Będzie to pierwsza nominacja w dorobku polskiego kompozytora Jana A.P. Kaczmarka.

Drugą polską nominacją jest wyróżnienie dla filmu dokumentalnego "Dzieci z Leningradzkiego" Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego o bezdomnych dzieciach w Moskwie, film który zrobił furorę na festiwalu Sundance. Z polskich akcentów można wymienić jeszcze nominację dla dokumentalnego filmu "Pasja siostry Róży", w którym operatorem był mieszkający w USA Polak Sławomir Grunberg.

Na nominację szansę też miał Paweł Edelman, operator biografii Raya Charlesa. Film "Ray" dostał sześć nominacji, w tym m.in. dla aktora grającego główną rolę Jamiego Foxksa oraz dla reżysera Taylora Hackforda, ale niestety nie ma wśród nich nominacji za zdjęcia. To szczęśliwy rok dla Foxksa, gdyż nominowano go dwukrotnie - również za rolę drugoplanową w "Collateral" Michaela Manna.

Eastwood po Oscara?

Siedem nominacji w najważniejszych kategoriach dostał najnowszy film Clinta Eastwooda "Za wszelką cenę". Estwood ma szansę na dwa Oscary - za reżyserię i za rolę pierwszoplanową. Nominowani zostali też jego ekranowi partnerzy - Hilary Swank (rola pierwszoplanowa) i Morgan Freeman (rola drugoplanowa).

Kolejne w wyścigu są "Bezdroża" Alexandra Payne'a ("Schmidt") z pięcioma nominacjami (w tym "najlepszy film" i "reżyseria"), o podróży dwóch przyjaciół bocznymi drogami przez kalifornijskie winnice, a zarazem o miłości i samotności. Cztery nominacje zyskał najlepszy animowany film roku - "Iniemamocni" - oraz czarna komedia dla dzieci "Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń".

Zaskakuje stosunkowo wysoka pozycja brytyjskiego dramatu "Vera Drake" Mike'a Leigh, który otrzymał wprawdzie tylko trzy nominacje, ale za to w ważnych kategoriach: "najlepsza aktorka pierwszego planu" (Imelda Staunton), "najlepsza reżyseria" i "najlepszy scenariusz oryginalny". Ten film to jednoznaczny głos w debacie na temat prawa do aborcji. Być może dla równowagi zaskakująco słabo wypadł w nominacjach "Kinsey" Billa Condona, w którym w słynnego seksuologa wcielił się Liam Neeson. Nominowano go tylko w kategorii "aktorka drugiego planu", za rolę towarzyszki życia Kinseya Clary McMillen (Laura Linney).

Alda po raz pierwszy

Alan Alda, aktor ceniony za swoje role m.in. w komedii "M.A.S.H." oraz "Tajemnicy morderstwa na Manhattanie" Woody'ego Allena, otrzymał pierwszą w karierze nominację za drugoplanową rolę skorumpowanego senatora w "Aviatorze". Działając na zlecenie przemysłu lotniczego, senator próbuje zniszczyć głównego bohatera Howarda Hughesa (Leonardo DiCaprio), który ma projekty mogące zrewolucjonizować lotnictwo.

Kontrowersyjna "Pasja" Gibsona dostała trzy nominacje - w kategorii "zdjęcia", "muzyka" i "charakteryzacja" (w tej ostatniej będzie walczyć z "Serią niefortunnych zdarzeń" oraz "W stronę morza", dramatem o eutanazji Alejandro Amenabara). "W stronę morza" rywalizować będzie też o miano najlepszego filmu obcojęzycznego m.in. z "Panem od muzyki" Christophe'a Barratiera i "Upadkiem" Olivera Hirschbiegela.

Wśród zaskakujących nominacji wymienić można wyróżnienie filmu wyprodukowanego przez telewizję HBO "Mary Full of Grace" ("Maria Łaski Pełna"), dramat sensacyjny o 17-letniej dziewczynie, która zaszła w ciążę i postanawia zarobić pieniądze na dziecko, przewożąc narkotyki z Bogoty do Nowego Jorku. Nominowano za to młodą aktorkę Catalinę Sandino Moreno.

Pięć nominacji w tym roku przypadło aktorom czarnoskórym - dwie dostał Foxx, za główną rolę w filmie "Hotel Rwanda" nominowano też Dona Cheadle, który gra dyrektora luksusowego hotelu w Rwandzie ratującego ludzi podczas masakry Tutsi przez Hutu w 1994 roku. Za rolę drugoplanową w tym filmie nominowano też Sophie Okonedo.

Oscarowe nominacje:

Najlepszy film:

Aviator

Marzyciel

Za wszelką cenę

Ray

Bezdroża

Najlepszy aktor:

Don Cheadle - Hotel Rwanda

Johnny Depp - Marzyciel

Leonardo DiCaprio - Aviator

Clint Eastwood - Za wszelką cenę

Jamie Foxx - Ray

Najlepszy aktor - rola drugoplanowa:

Alan Alda - Aviator

Thomas Haden Church - Bezdroża

Jamie Foxx - Zakładnik

Morgan Freeman - Za wszelką cenę

Clive Owen - Bliżej

Najlepsza aktorka:

Annette Bening - Being Julia

Catalina Sandino Moreno - Maria full of grace

Imelda Staunton - Vera Drake

Hilary Swank - Za wszelką cenę

Kate Winslet - Zakochany bez pamięci

Najlepsza aktorka - rola drugoplanowa:

Cate Blanchett - Aviator

Laura Linney - Kinsey

Virginia Madsen - Bezdroża

Sophie Okonedo - Hotel Rwanda

Natalie Portman - Bliżej

Zdjęcia:

Aviator

House of flying daggers

Pasja

Upiór w operze

Bardzo długie zaręczyny

Najlepszy film animowany:

Iniemamocni

Rybki z ferajny

Shrek 2

Film dokumentalny:

Born into brothels

The story of the weeping camel

Super size me

Tupac: resurrection

Twist of faith

Reżyseria:

Aviator

Za wszelką cenę

Ray

Bezdroża

Vera Drake

Film nieanglojęzyczny:

As it is in heaven - Szwecja

Pan od muzyki - Francja

Upadek - Niemcy

W stronę morza - Hiszpania

Yesterday - RPA

Muzyka

Marzyciel

Harry Potter i więzień Azkabanu

Lemony Snicket "Seria niefortunnych zdarzeń"

Pasja

The Village

Piosenka:

"Accidentally In Love" - Shrek 2

"Al Otro Lado Del R~o" - Dzienniki motocyklowe

"Believe" - Express polarny

"Learn To Be Lonely" - Upiór w operze

"Look To Your Path (Vois Sur Ton Chemin)" - Pan od muzyki

Dokumentalny film krótkometrażowy

Autism is a world

Dzieci z Leningradzkiego

Hardwood

Mighty times: The children's march

Sister Rose's passion

Scenografia:

Aviator

Marzyciel

Lemony Snicket's "Seria niefortunnych zdarzeń"

Upiór w operze

Bardzo długie zaręczyny

Charakteryzacja:

Lemony Snicket's "Seria niefortunnych zdarzeń"

Pasja

W stronę morza

Montaż:

Aviator

Bezdroża

Marzyciel

Za wszelką cenę

Ray

Efekty specjalne:

Harry Potter i więzień Azkabanu

Ja, robot

Spider-man 2

Montaż dźwięku:

Iniemamocni

Express polarny

Spider-man 2

Scenariusz adaptowany:

Przed wschodem słońca

Marzyciel

Za wszelką cenę

Dzienniki motocyklowe

Bezdroża

Scenariusz oryginalny:

Aviator

Hotel Rwanda

Iniemamocni

Vera Drake

Zakochany bez pamięci

Dźwięk:

Aviator

Iniemamocni

Express polarny

Ray

Spider-man 2

Krótkometrażowy film fabularny:

Everything in this country must

Little terrorist

7:35 in the morning

Two cars, one night

Wasp

Krótkometrażowy film animowany:

Birthday boy

Gopher broke

Guard dog

Lorenzo

Ryan

Kostiumy:

Aviator

Marzyciel

Lemony Snicket "Seria niefortunnych zdarzeń"

Ray

Troja

Czy Jan Kaczmarek ma szansę na Oscara?