Komiks o ks. Popiełuszce

Powstaje komiks o ostatnich tygodniach życia księdza Jerzego Popiełuszki

Scenariusz napisał Andrzej Stefański, szef "Gazety Stołecznej". W komiksie pojawią się wszyscy najważniejsi bohaterowie związani z ks. Popiełuszką, kapelanem "Solidarności". Historię rysuje Przemek Truściński (współpracuje z wieloma wydawnictwami, także z "Gazetą Stołeczną") . - Zebraliśmy w bibliotekach i wśród znajomych mnóstwo archiwalnych zdjęć - opowiada Truściński. - Naszym zadaniem jest pokazanie postawy księdza Jerzego, który pozostał do końca konsekwentny w swoim szlachetnym wyborze. To wielkie wyzwanie dla każdego człowieka. Poza tym przy rysowaniu ważny jest nie tylko wygląd, ale i portret psychiczny postaci, np. chamstwo i cynizm esbeków - dodaje.

W procesie zabójców nie udało się ustalić precyzyjnie przebiegu ostatnich chwil życia księdza Jerzego. Dlatego w komiksie poznamy wizję autorów. Komiks ma być czarno-biały. - Bo wtedy niemal wszyscy obserwowali rzeczywistość w czarno-białych telewizorach.

- W światowym komiksie poważne tematy pojawiają się od lat - mówi Andrzej Rabenda, szef wydawnictwa Post, jednego z największych w Polsce wydawców historii obrazkowych. - Dobrze, że i u nas zaczynają powstawać komiksy o historii czy sprawach społecznych. To pozytywny kierunek pokazujący komiks jako ważne medium, a nie tylko rozrywkową część popkultury.

Komiks o księdzu Popiełuszce ma być ukończony w styczniu. Ukaże się dwa miesiące później nakładem nowego wydawnictwa Fabryczna23.