Sztuka drogi w Muzeum Narodowym w Krakowie

Bezcenne dzieła sztuki średniowiecznej i nowożytnej z całej niemal Europy można zobaczyć na krakowskiej wystawie poświęconej kultowi św. Jakuba Apostoła.

Historia hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostela sięga IX wieku. Tam bowiem, w diecezji Iria, w 830 r. biskup Teodomir odkrył grób, który uznano za miejsce pochówku św. Jakuba. Do odległego zakątka Półwyspu Iberyjskiego zaczęli więc zmierzać pielgrzymi, ich szlaki szybko stały się też jedną z najświetlejszych europejskich dróg, dzięki której przez wieki kształtowała się kultura Europy. Spotykali się na niej ludzie różnych narodowości, zawodów, stanów i władający różnymi językami.

Santiago szybko zyskało status miejsca świętego równego Jerozolimie i Rzymowi, a drogę doń, pełną trudów i niebezpieczeństw, uznano za symbol ludzkiego życia. Dzięki pielgrzymkom do grobu Apostoła rozwijała się też sztuka - inspirowana kultem św. Jakuba tzw. sztuka drogi lub powstająca z różnych inspiracji wzdłuż pątniczych szlaków "sztuka na drodze".

Obydwa te nurty ilustruje krakowska wystawa. Zgromadzono na niej malarstwo, rzeźby, relikwiarze, kamienne ozdoby świątyń, dokumenty, księgi i mapy z kilkudziesięciu muzeów, bibliotek i kościołów w całej Europie. A wśród nich najcenniejsze - wspaniale rzeźbiony trzon XII-wiecznej marmurowej kolumny z katedry romańskiej w Santiago; srebrny, wysadzany szlachetnymi kamieniami ołtarzyk przenośny z Santa Fe z XII wieku oraz XIV-wieczny manuskrypt francuskich "Kronik z Saint-Denis", w których opiano m.in. świetlistą Drogę Gwiezdną prowadzącą do grobu św. Jakuba, jaką we śnie miał ujrzeć Karol Wielki.

Ponad sto obiektów z ekspozycji układa się w obraz ważnego dla cywilizacji naszego kontynentu szlaku ogłoszonego przez Radę Europejską w 1987 r. Pierwszą Kulturalną Drogą Europy.

"Szlaki, z których zrodziła się Europa. Pielgrzymowanie do Santiago de Compostela i jego obraz w sztuce", MN w Krakowie, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, wystawa czynna do 20 lutego.