15-lecie wydawnictwa a5

Nadkomplet publiczności i wspólne czytanie - zasłużone wydawnictwo Krystyny i Ryszarda Krynickich obchodziło swoją rocznicę

- Jedno jest pewne: to, że udało nam się przetrwać tak długo, jest cudem - rozpoczął sobotnie spotkanie Ryszard Krynicki. Wydawnictwo a5 to jeden z najniezwyklejszych punktów na polskiej mapie wydawniczej. Rodzinne, oparte głównie na pracy małżeństwa Krynickich, od początku konsekwentnie skupia się na wydawaniu poezji, do tego w znakomitej szacie graficznej (mówi się, że Ryszard Krynicki odchorowuje każdy przeoczony błąd w tekście). Przetrwało bez państwowych dotacji i sponsorów, mimo że większość jego oferty przeznaczona jest dla wąskiego kręgu odbiorców. Oprócz poetów Nowej Fali, Jerzego Pilcha czy Hanny Krall, a5 wydawało m.in. "Trzech Marcinów" (Barana, Sendeckiego, Świetlickiego), W.H. Audena, Piotra Sommera, a nawet zapomnianego dzisiaj Witolda Wirpszę.

Ale nie tylko. Jak przyznają Kryniccy, a5 prawdopodobnie nie udałoby się przetrwać, gdyby nie związana z wydawnictwem Wisława Szymborska. Nagroda Nobla dla poetki sprawiła, że sprzedaż jej poezji ruszyła, co pozwoliło przyciągnąć do wydawnictwa kilku bardziej znanych autorów i jednocześnie wyłożyć pieniądze na deficytowe przedsięwzięcia. Wydawcy nie ukrywają, że duża część tomów poetyckich sprzedaje się w niewielkich nakładach, ledwo pokrywających koszty druku.

W sobotę na skromnej uroczystości pojawiło się dziesięciu autorów, m.in. Julia Hartwig, Jerzy Pilch, Jerzy Kronhold, Julian Kornhauser, Ewa Lipska, Leszek Aleksander Moczulski, Tadeusz Nyczek. Nie dotarli: Hanna Krall, Stanisław Barańczak (wydał w a5 m.in. "Podróż zimową" i "Chirurgiczną precyzję"), który zmaga się z chorobą oraz Wisława Szymborska, zmęczona niedawną wizytą w Izraelu.

Podczas spotkania nie zabrakło niespodzianek: na każdego z widzów oczekiwała paczuszka z tomikami a5. Duże poruszenie wywołała informacja o nowej książce Ryszarda Krynickiego "Kamień, szron", która lada dzień powinna trafić do księgarń. Autor "Organizmu zbiorowego" powraca po długim okresie milczenia tomem poezji skoncentrowanej i oszczędnej.