Watykan prześwietla Radio Maryja

Twórca i szef Radia Maryja, ojciec Tadeusz Rydzyk, został wezwanydo Rzymu, by tłumaczyć się ze swojej działalności

O listopadowej podróży o. Rydzyka do siedziby zakonu redemptorystów napisała wczoraj "Rzeczpospolita". Rydzyk musiał w Rzymie odpowiedzieć na dwa pytania, które do władz zakonu przesłała Stolica Apostolska. Pierwsze miało dotyczyć interesów prowadzonych przez o. Rydzyka na Wschodzie, a konkretnie informacji, z kim współpracował przy podpisywaniu umowy na retransmisje programu Radia Maryja z Rosji i z kim współpracuje tam obecnie. Drugie dotyczyło wyjaśnienia wątpliwości związanych ze statutami fundacji, które wchodzą w skład imperium Radia Maryja: Lux Veritatis i Nasza Przyszłość. Odpowiedzi o. Rydzyka zakon uznał za wystarczające. Co innego Stolica Apostolska, która uznała je za "mało konkretne i niesatysfakcjonujące".

Ojciec Rydzyk lubi powoływać się na wsparcie papieskie. - Dziękujemy za wszystko Ojcu Świętemu. Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć: Radia Maryja nie byłoby bez wsparcia Ojca Świętego, bez jego życzliwości i błogosławieństwa - mówił 7 grudnia podczas uroczystości z okazji 13. rocznicy powstania radia.

- Jeśli to prawda, że ojciec Rydzyk tłumaczył się w Rzymie i Watykanie, to znak, że sprawy idą w dobrym kierunku: przywrócenia Radiu Maryja kościelności, czyli łączności z Kościołem i przejrzystości finansowej - mówi bp Tadeusz Pieronek.