Wystawa Katarzyny Górnej

Retrospektywna wystawa jednej z najciekawszych młodych artystek od czwartku w krakowskiej Galerii Bunkier Sztuki

Na wystawie ma być osiem instalacji zbudowanych z wielkoformatowych fotografii. Wśród nich najbardziej znana praca artystki - "Madonny". Trzy zdjęcia przedstawiają młodą dziewczynę, kobietę z dzieckiem na ręku i kobietę z dorosłym synem na kolanach. To znane z ikonografii chrześcijańskiej alegorie - Dziewictwo, Macierzyństwo i Pieta.

W Bunkrze będzie też inna praca odnosząca się do tradycji chrześcijańskiej - "10 Panien". Fotografie ukazują dziesięć nagich kobiet. Okryte są tylko pomiętymi, poplamionymi koszulkami z białego papieru. Z opisów USG wynika, że pięć z nich jest w ciąży. Które są Pannami Mądrymi, a które Pannami Głupimi?

Oprócz instalacji na wystawie będą też filmy DVD, w tym znany "Sumo" i najnowsze - "Happy Birthday Mr. President", "Barbie Bar" i Freddie", którym towarzyszą zestawy fotografii.

Katarzyna Górna (1968), absolwentka warszawskiej ASP, skupia się zwłaszcza na problemach związanych z kobiecością i związanymi z tym społecznymi oraz ikonograficznymi stereotypami, a ostatnio - na trudnościach z określaniem tożsamości płciowej. W swoich oskarżycielskich ostrych, ale też autoironicznych pracach demaskuje hipokryzję społeczną i ujawnia lęki.

Wystawa potrwa do 31 stycznia 2005 r.