Ukochany tygrys

Ulubionym zwierzakiem świata jest dziki tygrys. Wiernego psa pokonał zaledwie 17 głosami

Animal Planet, popularna telewizja o zwierzętach, zorganizowała plebiscyt na ulubione zwierzę świata. 52 tys. osób z 73 krajów głosowało w internecie na jedno z dziesięciu wytypowanych przez Animal Planet zwierzaków. Finał odbył się wczoraj. Zwycięzcą okazał się tygrys (10 902 głosy, czyli 21 proc.).

Głosujący nie mieli możliwości argumentowania swoich wyborów, więc trudno wyjaśnić na czym polega tajemnica sukcesu pręgowanego drapieżnika. Organizatorzy przypuszczają, że zdecydować mogły: majestatyczne piękno tygrysa, respekt, który wzbudza swoją dziką i niebezpieczną naturą, a także to, że należy on do gatunków zagrożonych wyginięciem.

Na drugim miejscu (20 proc. głosów) znalazł się pies. Trzecie miejsce (13 proc.) przypadło delfinowi. Dalej na liście dziesięciu najbardziej lubianych zwierząt świata znalazły się kolejno: koń (10 proc. ), lew (9 proc.), wąż (8 proc.), słoń (6 proc.), szympans (5 proc.), orangutan (4,5 proc.) i wieloryb (3.5 proc.).

Co ty wiesz o tygrysie

* na wolności tygrysy żyją średnio 10-15 lat,

* ich pręgi są jak odciski palców: nie istnieją dwa identyczne wzory,

* widzą w nocy sześć razy lepiej niż człowiek,

* potrafią jednym skokiem pokonać odległość 9 m,

* są to największe na Ziemi ssaki żywiące się wyłącznie mięsem, mogą zjeść go nawet do 36 kg,

* są największymi zwierzętami należącymi do gatunku kotów; liderem jest tygrys syberyjski, który może ważyć nawet ponad 225 kg (największy tygrys - samiec tygrysa syberyjskiego - odnotowany w Księdze rekordów Guinnessa, ważył 465 kg),

* tygrys południowochiński jest obecnie najbardziej zagrożonym wyginięciem gatunkiem z rodziny kotowatych; na wolności żyje ich tylko ok. 30,

* ryk tygrysa bengalskiego można usłyszeć z odległości 3 km,

* najsłynniejszy tygrys - Tygrysek z "Kubusia Puchatka", książki A.A. Milne'a

Inne zwierzaki z pierwszej piątki

2. Pies - od czasów prehistorycznych przyjaciel i pomocnik człowieka: chroni go (psy obronne), ratuje mu życie (np. psy szukające ofiar lawin i innych zaginionych), pomaga przejść przez ulicę (psy przewodnicy niewidomych), dostarcza rozrywki (na wyścigach, podczas polowań), pomaga policji i wojsku, jednak najlepszy jest do przytulania do serca. Znane psy: Biały Bim Czarne Ucho (z rosyjskiej książki oraz filmu), Pies, który jeździł koleją, pies Cywil, Szarik, komisarz Reks, Reksio, Lassie (postacie filmowe).

3. Delfin - sympatyczny ssak, wzbudzający szacunek ludzi, zwłaszcza po tym jak kilka razy delfiny uratowały tonących. Ich głównym zmysłem jest słuch, węwnętrzne uszy delfinów odbierają sygnały stereo, dzięki czemu mogą określić kierunek, z którego dochodzi dźwięk. Znane delfiny: Um (z popularnej w PRL-u francuskiej kreskówki), Flipper (ze współczesnego australijskiego serialu).

4. Koń - dla niektórych to uosobienie piękna i gracji, udomowiony 5 tys. lat temu w Azji. Skrzyżowany z osłem daje muła. Żyje średnio 20, 30 lat, ale znany jest przypadek konia o imieniu Stary Billy, który przeżył 62 lata. Konie wykorzystywane są przez człowieka jako zwierzęta pociągowe, wyścigowe i służące rekreacji oraz terapii. Słynne w Polsce konie to np. Łysek (z pokładu Idy) czy Karino (z filmu Jana Batorego).

5. Lew - arystokrata wśród zwierząt, zwany "królem dżungli", choć zwykle żyje na otwartych równinach. Samce lwów obnoszą się z bujnymi grzywami, ważą nawet 250 kg i zachowują się jak "zacofani faceci", czyli czekają, aż samica podstawi im obiad pod nos. Słynne lwy: filmowa Elza z afrykańskiego buszu, Simba z kreskówki "Król Lew".

Polacy wolą psa

Z 2,8 tys. Polaków, którzy wzięli udział w plebiscycie, aż 23 proc. uznało za ulubione zwierzę wiernego przyjaciela - psa. Na drugim miejscu (20 proc.) stanął słoń, a dopiero na trzecim - tygrys (14 proc.).

Dalej kolejno były: delfin (13 proc.), koń (11 proc.), szympans (6 proc.), wąż (5 proc.) i lew (4 proc.). Na końcu rankingu Polaków znalazły się wieloryb oraz orangutan - zaledwie po 2 proc. głosów.

W Polsce, tak jak i w innych krajach, częściej głosowały kobiety niż mężczyźni. Głosowały najchętniej na słonia, potem na psa, w dalszej kolejności na delfina, tygrysa i konia. Mężczyźni z kolei obdarzyli największą sympatią psa, następnie tygrysa, delfina, a potem słonia.