Stare "dwupiętrusy" znikną z ulic Londynu

Stare dwupiętrowe autobusy z Londynu przechodzą na emeryturę. Do końca przyszłego roku mają być wycofane i sprzedane podczas specjalnych aukcji

W Londynie zmniejszy się liczba charakterystycznych czerwonych autobusów, które stały się symbolem miasta na równi z Big Benem. Służyły londyńczykom przez ponad 50 lat. Od kilku lat stopniowo zastępowane są nowymi, normalnymi autobusami dostosowanymi do potrzeb niepełnosprawnych.

Z ulic Londynu wycofane zostaną jedynie stare, klasyczne dwupoziomowce typu Routmaster, do których wskakiwało się z ulicy, miały konduktora i drewnianą podłogę. Nowsze pozostaną. Po Londynie jeździ obecnie 200 starszych autobusów. Mer Londynu zgodził się, by kilka z nich pozostało w pracy jako dziedzictwo brytyjskiej stolicy. Pozostałe zostaną sprzedane podczas specjalnych aukcji. Zainteresowanych kupnem autobusów jest bardzo wielu. Tylko w ciągu ostatnich czterech miesięcy 150 czerwonych autobusów sprzedano do Kanady, Australii, Europy i Azji. Część trafi do rąk kolekcjonerów, reszta posłuży jako element promocji firm z całego świata. Cena double-deckera wynosi od 6 do 10 tys. funtów.