LD to nowatorska grupa dramatopisarzy, aktorów i reżyserów działająca od roku przy Teatrze Narodowym pod kierunkiem Tadeusza Słobodzianka. Jej działalność finansuje Ministerstwo Kultury. Celem jest doskonalenie i promocja nowej dramaturgii - autorzy we współpracy z praktykami teatru pracują nad swoimi tekstami, najlepsze są wystawiane na scenie Laboratorium i wchodzą do repertuaru Narodowego.
W ciągu roku przez ręce Słobodzianka i jego współpracowników przeszło ponad 50 nowych polskich sztuk, kolejnych 500 znajduje się w bazie Laboratorium. Siedem z nich zostanie pokazanych na przeglądzie w formie przedstawień warsztatowych i gotowych spektakli. Zobaczymy m.in. "Koronację" Marka Modzelewskiego w reżyserii Łukasza Kosa, sztukę o trzydziestoletnim lekarzu z prowincji, która odniosła wielki sukces w ubiegłym sezonie, oraz nowy dramat Tomasza Mana, dramaturga i reżysera z Wrocławia, zatytułowany "111" w reżyserii Redbada Klynstry. To historia przeciętnej inteligenckiej rodziny, w której rodzi się zło.
Będą też sztuki debiutantów: "Matka cierpiąca" Tomasza Kaczmarka - portret katolickiej rodziny poddanej terrorze matczynej miłości, "Tiramisu" Joanny Owsianko - sceny z życia kobiet sukcesu z branży reklamowej, dwie sztuki Roberta Bolesto: "Zabić Bonda", czyli parafraza dramatu Becketta "Czekając na Godota" przepuszczonego przez filmy z Jamesem Bondem, oraz "147 dni", spowiedź dzieciobójcy, a także "Dziecko" Marii Spiss, sztuka o rozpadzie związku trzydziestolatków. Wszystkie utwory są osadzone głęboko w polskich realiach i dotykają podstawowych problemów społecznych i egzystencjalnych takich jak: bezrobocie, eskalacja przemocy, kryzys rodziny, upadek wiary i wartości.
Przegląd potrwa do 18 grudnia, w programie obok spektakli - czytania i dyskusje o najnowszym polskim dramacie.