Tajlandia kocha swojego króla i jego psa

Tajlandia zyskała nowego bohatera - jest nim należący do króla Bhumibola Adulyadeja pies.

Pies stał się sławny dzięki wydanej właśnie przez króla książce opowiadającej o życiu ukochanego czworonoga. W miniony piątek Tajlandczycy wykupili 100 tys. egzemplarzy książki, dodrukowywanych jest drugie tyle. Król Bhumibol Adulyadej cieszy się wielkim szacunkiem. Co ważniejsze, humorystyczna historyjka o psie została odczytana jest jako królewskie rady dla podwładnych w sprawie tego, jak powinni się zachowywać względem niego i państwa.

Suczka mieszaniec trafiła do królewskiego pałacu, gdy była szczeniakiem, w trakcie prowadzonej przez władcę kampanii na rzecz poprawy losu bezdomnych psów. Od tego czasu stała się najwierniejszym kompanem Bhumibola. Książka pojawiła się po raz pierwszy w 2002 roku. Wówczas tysiące osób ustawiło się w kolejkach, by kupić jej limitowaną wersję, a także koszulki z nadrukami psicy. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczono na królewską fundację charytatywną.

Król Bhumibol jest najdłużej rządzącym monarchą na świecie. Obecnie 75-letni władca wstąpił na tron w 1946 roku w wieku 18 lat.