Spór o orientację seksualną litewskiej komisarz UE

Litwa huczy od plotek o tym, czy litewska komisarz unijna Dalia Grybauskaite jest lesbijką. Dyrektor generalny Litewskiego Radia i Telewizji zagroził zwolnieniem znanemu dziennikarzowi, który ogłosił to na antenie

W sobotę w radiowej audycji podczas dyskusji o mniejszościach seksualnych znany dziennikarz Vaidotas Żukas powiedział wprost, że "nasza wielce zdolna i utalentowana komisarz Dalia Grybauskaite (która w Brukseli ma się zajmować unijnym budżetem) jest przedstawicielką mniejszości seksualnej, co jest tajemnicą poliszynela, lecz z tego powodu nikt nie podnosi skandalu". Litewscy politycy w tej sprawie nabrali wody w usta i unikają zabierania słowa na ten temat. Sama komisarz zarzuciła dziennikarzowi brak moralności i kłamstwo.

Sama Dalia Grybauskaite odparła zarzuty Żukasa, tłumacząc, że to "bezczelny napad na jej osobę". Według niej przypisywanie jej homoseksualnych skłonności to "owoc fantazji i sprzedawanie plotek jako prawdy". Pani komisarz stwierdziła, że jest zaskoczona, iż "znany i ceniony dziennikarz, związany z redakcją katolicką litewskiego radia publicznego jest pozbawiony uczciwości".

Żukas szedł jednak w zaparte. W specjalnym oświadczeniu napisał, że dysponuje odpowiednimi dowodami na homoseksualizm Grybauskaite, a sprawę nagłośnił w imię dobra publicznego. Co więcej, według niego "orientacja seksualna tej rangi polityka, jakim jest Grybauskaite, może mieć wpływ na podejmowane przez nią decyzje, ważne nie tylko dla Litwy, ale i Europy".

Kestutis Petrauskis, dyrektor generalny Litewskiego Radia i Telewizji, ze swej strony twierdzi, że negatywnie ocenia słowa dziennikarza i uważa, że naruszył on kodeks etyczny. Według niego, informując o orientacji seksualnej Grybauskaite, nie oparł się na faktach, ale na plotkach. Grozi Żukasowi zwolnieniem z pracy.

Powstawaniu podobnych plotek sprzyja bardzo zamknięty tryb życia litewskiej komisarz. Była minister finansów z dziennikarzami rozmawiała wyłącznie o finansach. Chcących porozmawiać o jej życiu prywatnym odprawiała z kwitkiem. Do tej pory żadnemu pismu kobiecemu nie udało się zamieścić z nią wywiadu czy też opisać jej trybu życia.