Marek Dochnal, 43 lata, lobbysta

43-letni dziś Marek Dochnal pojawił się w biznesowych kręgach na początku lat 90. - jego firma Proxy zdobyła lukratywny kontrakt na przygotowanie planu restrukturyzacji przemysłu zbrojeniowego.

43-letni dziś Marek Dochnal pojawił się w biznesowych kręgach na początku lat 90. - jego firma Proxy zdobyła lukratywny kontrakt na przygotowanie planu restrukturyzacji przemysłu zbrojeniowego.

Potem NIK stwierdziła, że opracowanie było bezwartościowe. Dochnal zajmuje się lobbingiem, zakłada firmę Larchmont Capital wspólnie z Siergiejem Gawriłowem, oskarżanym później o szpiegostwo dla Rosji i wydalonym z Polski przez specsłużby. Doradza m.in. koncernowi LNM przy przetargu (zwycięskim) na Polskie Huty Stali. Podejrzewa się, że w kolejnym przetargu na Hutę Częstochowa (ostatecznie unieważnionym) Dochnal działał na dwa fronty, pracując dla LNM i ukraińskiego Donbasu. Dochnal bezskutecznie lobbował także za zakupem przez polską armię szwedzko-brytysjkiego samolotu wielozadaniowego.

Jednocześnie bryluje na warszawskich salonach: lata prywatnym samolotem, urządza wystawne przyjęcia z najdroższym szampanem i świeżymi ostrygami. Organizuje pokazy mody, kupuje drużynę polo i dba, by o wszystkim pisały kolorowe pisma i pisemka.

Jak ujawniliśmy, w ubiegłym roku Dochnal pracował dla rosyjskich koncernów - energetycznego RAO JES i naftowego Łukoil. Negocjował w sprawie sprzedaży Rosjanom Rafinerii Gdańskiej, zakładów energetycznych z grupy G-8 oraz stworzenia tzw. mostu energetycznego między Niemcami a Rosją. Za łapówkę (luksusowego mercedesa) pomagał mu poseł SLD Andrzej Pęczak, który ułatwił Dochnalowi "dojście" do ministra skarbu w rządzie Leszka Millera - Zbigniewa Kaniewskiego. Deal się jednak nie udał - rząd Millera upadł, a nowy premier Marek Belka pozbawił Kaniewskiego fotela ministra.

Rozmowy telefoniczne Dochnala od półtora roku podsłuchiwała ABW. We wrześniu lobbysta został zatrzymany, czeka na proces w łódzkim areszcie.