Czy Iran zamrozi program nuklearny?

Iran rozważał wczoraj europejską ofertę ?ostatniej szansy? w sprawie zamrożenia irańskiego programu nuklearnego, która pozwoli mu uniknąć sankcji ONZ

W czwartek wieczór w Teheranie trwały rozmowy "ostatniej szansy" na temat propozycji zamrożenia irańskiego programu nuklearnego. Francja, Niemcy i Wielka Brytania próbowały przekonać Iran do oferty, która daje mu szansę uniknięcia sankcji ONZ. Europa proponowała Iranowi dostarczenie reaktora na wodę lekką i układ handlowy za wstrzymanie produkcji paliwa uranowego do podwójnych celów cywilnych i wojskowych. W chwili zamykania tego wydania "Gazety" nie było jasne, czy Europie uda się przekonać irańskie władze do współpracy.

Jeśli Teheran odmówi, zarzuty wobec Iranu znajdą się w raporcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Co więcej, brak zgody na ofertę Europy doprowadzi do przyjęcia przez Radę Gubernatorów Agencji 25 listopada rezolucji o skierowanie sprawy do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Jeszcze kilka dni temu Iran mówił o wstępnym porozumieniu między ekspertami. Husejn Musavian, irański przedstawiciel w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, zapowiadał w czwartek przyjęcie oferty. Jednak tego samego dnia irańskie MSZ mówiło całkiem co innego. Sceptycyzm wyraził też amerykański zastępca sekretarza stanu Stephen Rademaker. Przyznał jednak, że Waszyngton nie będzie przeszkadzał Europejczykom w ich wysiłkach.

W końcówce trwających od tygodnia rozmów Iran zaczął się domagać natychmiastowych korzyści i wznowienia rozmów handlowych z UE. Europa odmówiła. Najtrudniejszym problemem jest jednak określenie, na czym ma polegać zamrożenie wzbogacania uranu i na jak długo. Teheran jest gotów wstrzymać ostatnią fazę wzbogacania uranu, ale zastrzega sobie prawo do wzbogacania go na wstępnym etapie.