Cola w walce ze szkodnikami

Plantatorzy bawełny z kilku małych indyjskich wiosek stosują coca-colę i pepsi w walce ze szkodnikami - donosi Reuters.

Plantatorzy twierdzą, że naukowcy doradzili im mieszać pestycydy ze słodkimi syropami, by zmniejszyć liczebność szkodników. Oni jednak znaleźli tańszy i bardziej efektywny sposób.

N. Hamunayya mieszkaniec jednej z wiosek w południowo-wschodniej części indyjskiego stanu Andhra Pradesh, zapewnia, że dzięki nowej metodzie, że jego plony ocalały przed atakiem szkodników, opierających się dotąd innym środkom owadobójczym.

- Odkryliśmy, że wszystkie cole dają jednakowy efekt w walce ze szkodnikami. Owady sztywnieją i opadają na ziemię - tłumaczy.

Dodaje, że napoje mają wiele cennych cech: są tanie, lepkie, musujące i przyciągają mrówki, które pożerają larwy owadów.

Thirupathi Reddy, asystent dyrektora Regionalnego Biura Doradztwa Rolniczego w Gyntur twierdzi jednak, że testy zaprzeczają rewelacjom.

Oświadczenie Pepsi i Coca-Coli także głosi, że nie ma "podstaw naukowych" do takiego zastosowania ich produktów.

Jednak sprzedawcy nie kryją zadowolenia. Mantan Wali, handlujący napojami w 17 wioskach regionu mówi, że dzięki farmerom sprzedaż rośnie.

- W ciągu 10 dni na przełomie sierpnia i września miałem wspaniały interes. Zamiast 30 skrzynek (każda po 12 litrowych butelek), zacząłem sprzedawać 200 skrzynek - powiedział.