Polacy w Amsterdamie

W Stedelijk Museum w Amsterdamie, jednym z najbardziej znaczących muzeów sztuki współczesnej na świecie, w nowo otwartej międzynarodowej wystawie "Who if not we...?" ("Kto jeśli nie my?"), uczestniczy dwoje artystów z Polski: Paulina Ołowska i Maciej Sasnal.

Ołowska (rocznik 1976) jest absolwentką ASP w Gdańsku. Maluje i tworzy instalacje, mieszając sztukę z życiem codziennym. W Amsterdamie przedstawia przestrzenną aranżację "Nova Popularna - bar", którą wcześniej realizowała (we współpracy z Lucy McKenzie) w Warszawie w Fundacji Galerii Foksal. W przestrzeni "baru" w Warszawie odbywały się koncerty i performances innych artystów.

Wilhelm Sasnal (rocznik 1972) jest absolwentem krakowskiej ASP. Jego obrazy w komiksowej poetyce z popkulturowymi obiektami - znakami czasu - to swego rodzaju kroniki współczesności. Artysta zajmuje się także sztuką wideo inspirowaną medialnymi doniesieniami. W Amsterdamie prezentuje malarstwo i wideo.

Wystawa "Who if not we...?" to prezentacja młodej sztuki artystów z centralnej i wschodniej Europy obrazująca przemiany w życiu artystycznym, które zaszły w ciągu 15 lat - od obalenia komunizmu do rozszerzenia UE.