Kanał Kultura później

Planowana na 1 stycznia premiera nowego kanału tematycznego telewizji publicznej Kultura została przełożona na pierwszy kwartał przyszłego roku. Przeciąga się proces wydania koncesji dla kanału

W tej sprawie dzisiaj z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji ma się spotkać zarząd TVP. Twórcy koncepcji kanału przedstawią Radzie założenia programowo-organizacyjne, decyzja o koncesji powinna zapaść w ciągu najbliższych tygodni. Jeżeli tak się stanie, kanał ruszy najwcześniej w połowie lutego. Jak mówi Jacek Weksler, szef grupy specjalistów przygotowującej projekt kanału Kultura, potrzeba trzech miesięcy na rozruch.

Wniosek o koncesję TVP złożyła jeszcze w czerwcu, ale KRRiT miała zastrzeżenia do sposobu finansowania kanału. Telewizja liczyła na dodatkowe środki z abonamentu, zakładano także, że w Kulturze nie będzie reklam. Ale KRRiT uważa, że TVP powinna sfinansować kanał z własnych pieniędzy. - Budżet może być w związku z tym skromniejszy, niż zakładaliśmy, ale nie odbędzie się to kosztem jakości programu - zapewnia Weksler.

Kanał Kultura ma być pierwszym w Polsce programem telewizyjnym w całości poświęconym tematyce kulturalnej. W ramówce mają się znaleźć programy przygotowane wspólnie z "Jedynką" i "Dwójką", a także produkcje zagraniczne (Arte, rosyjska Kultura) oraz archiwalia. Kanał ma być dostępny w sieciach kablowych i przez satelitę.