Zapraszamy Państwa do lego

Już 450 szkół chce razem z nami realizować nowy program ?Szkoły z klasą" ?Czytam, myślę, działam" (po łacinie Lego, cogito, ago).

Namawiamy szkoły (i rodziców) do pracy nad trzema ważnymi umiejętnościami: czytaniem ze zrozumieniem, myśleniem logicznym i działaniem dla dobra innych ludzi.

Te trzy słowa w haśle programu to trzy podstawowe umiejętności niezbędne, by odnosić sukcesy na studiach i radzić sobie w pracy zawodowej. Tymczasem w Polsce nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Według międzynarodowych badań młodzi Polacy wypadają w tych umiejętnościach słabo. To m.in. dlatego ogłaszamy "Lego, cogito, ago".

Na początek pierwsze słowo z hasła i pierwsza część programu - CZYTAM. Tej cześci części programu patronuje pierwsza dama polskiej poezji i laureatka nagrody Nobla Wisława Szymborska.

Szkoły, które chcą brać udział w tym programie, rejestrują się właśnie na naszej stronie internetowej: www.gazeta.pl/klasa. Na tej stronie znajdują się też szczegółowe informacje dotyczące programu, a także teksty z naszego specjalnego dodatku do "Gazety" "Czytam, więc jestem", który ukazał się we wtorek tydzień temu. To pierwszy w Polsce minipodręcznik czytania ze zrozumieniem. Może się przydać przy realizowaniu zdań w szkole.

Do udziału w programie zapraszamy szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Wszystkie, które chcą rozwijać w uczniach podstawowe umiejętności rozumiane szeroko. Np. w czytaniu nie chodzi tylko o teksty literackie, ale także ale także mapy, wykresy, obrazy itd. Zadaniem szkół jest przedstawienie projektów zajęć, które mają te umiejętności rozwijać.

Każda szkoła może starać się o uzyskanie jednego, dwóch lub trzech dyplomów (potwierdzających osiągnięcia z danej umiejętności). Czekamy jeszcze tylko dwa dni - do 7 października.

Potem nauczyciele w szkołach uczestniczących w programie zaczynają przygotowywać projekty. Rezultaty tej pracy szkoła zamieszcza na naszych stronach internetowych do 7 grudnia. Kolejnym etapem jest wzajemne ocenianie projektów zajęć przez szkoły. My dobierzemy szkoły, których zadaniem będzie recenzowanie projektów - mogą one prosić autorów o uzupełnianie lub poprawki w projektach (każda ze szkół wystąpi więc w dwóch rolach - autora i recenzenta). Jest na to czas do końca grudnia. Wówczas powołana przez organizatorów komisja oceni prace (korzystając z recenzji innych szkół) i ostatecznie zatwierdzi przyznanie szkole sprawności CZYTAM do 1 lutego 2005 r.

MYŚLĘ (pod patronatem słynnego astronoma Aleksandra Wolszczana) startuje w styczniu, a DZIAŁAM (patronat Janiny Ochojskiej, twórczyni fundacji Polskiej Akcji Humanitarnej) w marcu 2005 r. według analogicznego harmonogramu.

SZKOŁA Z KLASĄ

... to akcja edukacyjna "Gazety", portalu Gazeta.pl i Centrum Edukacji Obywatelskiej, organizowana pod patronatem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Partnerem akcji jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Więcej o programie: www.gazeta.pl/klasa. Infolinia (0-22) 555 55 90 (w godz. 9-13) w dni powszednie. O "Lego, cogito, ago" słuchaj też w Radiu TOK FM o godz. 15.25.