Fonda zagra u Althamera

W wielkiej organizowanej co trzy lata międzynarodowej wystawie sztuki współczesnej w Muzeum Sztuki ?Carnegie? w Pittsburgu w USA wezmą udział Katarzyna Kozyra i Paweł Althamer.

Wystawa zaczyna się 9 października. Kozyra wystąpi w teatrze, zaśpiewa arię operową i pokaże film z poprzedniego występu. To kolejny etap jej projektu "W sztuce marzenia stają się rzeczywistością", który zakończy się "Galą", performance artystki w Berlinie. Występ Kozyry pt. "Kwadrans" odbędzie się 8 października. W filmie Althamera "Film" zagra Peter Fonda. "Film" ma postać trailera. Do otwarcia wystawy będzie pokazywany codziennie w dziesięciu kinach w Pittsburgu przed zwykłymi seansami. Nie zapowiada jednak filmu, tylko rzeczywistą akcję, która odbędzie się w Pittsburgu 9 października na skrzyżowaniu ulic.

- Sytuacja powtórzy do pewnego stopnia to, co się dzieje w trailerze - mówi Althamer - dziewczyny uprawiają jogging, gruby czarnoskóry czyta gazetę, biznesmen odbiera telefon, a Peter Fonda zatrzymuje samochód przy krawężniku. Jednak epizody, które wykonają aktorzy, wtopią się w życie ulicy, które potoczy się swoim trybem.

Althamer początkowo myślał o Clincie Eastwoodzie, potem o Jeffie Goldblumie. - Ostatecznie Fonda jest najlepszy - mówi Althamer - zdarza się, że sławny aktor chętnie coś robi dla sztuki. Peter opowiadał, jak odwiedzał kiedyś w dzieciństwie pracownię Picassa ze swoim ojcem. Zrobiło to na nim wrażenie.

W "Carnegie International" bierze udział 38 artystów z całego świata. Kuratorką tegorocznego pokazu jest Laura Hoptman. Wystawa potrwa do 20 marca.