Festiwal Prapremier w Bydgoszczy

Warunkiem koniecznym udziału w bydgoskim festiwalu jest to, by sztuka lub adaptacja była po raz pierwszy pokazywana w Polsce.

Rozpoczynający się w piątek Festiwal Prapremier urządzany jest w Teatrze Polskim w Bydgoszczy po raz trzeci. To bardzo ważny przegląd, bo stawia na oryginalność, pokazuje kierunki poszukiwań i pomaga się zorientować w rodzących się i zamierających modach.

Podobnie jak w poprzednim sezonie do najchętniej granych obcych autorów należy w Polsce znakomita Niemka Dea Loher - Teatr im. Bogusławskiego z Kalisza przywozi "Sinobrodego - nadzieję kobiet" w reżyserii Norberta Rakowskiego, a Stary Teatr z Krakowa "Niewinę" w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

Temat zbrodni i winy, obecny w obu sztukach Loher, pojawia się też w prapremierowych sztukach polskich - "Kuferek" Jana Purzyckiego w reżyserii Kariny Piwowarskiej z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i "Wampir" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Marcina Sławińskiego z Teatru Nowego w Zabrzu. Pierwsza przedstawia zderzenie w więziennej celi dwóch morderców, druga osnuta jest na autentycznej historii seryjnego mordercy ze Śląska.

W kręgu sztuk pytających o moralne podstawy naszego świata jest też odwołująca się do Pisma Świętego autorska opowieść teatralna Roberta Urbańskiego "Szaweł" w reżyserii Jacka Głomba z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Specjalnością teatru legnickiego były w ostatnich latach osadzone w miejscu działania tej sceny opowieści historyczne, teraz jednak taką przywozi teatr z Wałbrzycha. Jest to "Kopalnia" Michała Walczaka w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego.

Poza tym w programie trwającego do 7 października festiwalu: "Powrót na pustynię" Bernarda-Marie Koltesa w reż. Anny Augustynowicz z Teatru Powszechnego w Warszawie, "Skrzyneczka bez pudła" według Wiesława Dymnego w reż. Andrzeja Sadowskiego z Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, "Portugalia" Zoltana Egressy'ego w reż. Iwony Kempy z Teatru Polskiego w Poznaniu, "Bal Pod Orłem" wg pomysłu spektaklu "Le Bal" Jean Claude'a Penchenata w reż. Zbigniewa Brzozy z Teatru Studio w Warszawie, "Kamień i popioły" Daniela Danisa w reż. Iwony Kempy z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, "Lochy Watykanu" według Andre Gide'a w reżyserii Jana Klaty z Wrocławskiego Teatru Współczesnego i "Dialogi o zwierzętach" Aleksandra Żelezcowa w reż. Remigiusza Brzyka z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.