Polską prezentację na Targach otworzy w czwartek spotkanie z czytelnikami Adama Michnika, redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". Tego samego dnia Michnik wystąpi także w Centralnym Domu Literatów. To spotkanie odbędzie się pod tytułem "Wyznania nawróconego dysydenta", czyli tak jak tytuł wydanej ostatnio w Polsce jego książki. - Nie przetłumaczono jej jeszcze na rosyjski, ale Michnik jest tak znany w Rosji, że postanowiliśmy go zaprosić. Być może po targach znajdą się wydawcy zainteresowani przekładem na rosyjski - mówi "Gazecie" Urszula Podraza z Instytutu Książki w Krakowie, głównego organizatora polskiej prezentacji w Moskwie.
Oprócz Michnika w Moskwie ma być przedstawionych siedem nowych przekładów na rosyjski polskich autorów współczesnych. To szczególnie ważne, bo nowa literatura z Polski jest praktycznie nieznana w Rosji. Na serię polskiej prozy wydanej przez Nowoje Litieraturnoje Obozrienije we współpracy z ministerstwem kultury i Instytutem Książki składają się: "Prawiek i inne czasy" Olgi Tokarczuk, "Esther" Stefana Chwina, "Na lądach i morzach" Stefana Kruszyńskiego, "Madame" Antoniego Libery, "Bezpowrotnie utracona leworęczność" Jerzego Pilcha, "Dukla" Andrzeja Stasiuka i "Sęk Pies Brew" Adama Wiedemanna. Niektórzy polscy autorzy mają osobiście przedstawiać swoje książki. Przewidziano także ich dyskusje z udziałem autorów rosyjskich: Wiktora Jerofiejewa, Asar Eppel, tłumaczki Ksenii Starosielskiej i Iriny Prochorowej, szefowej wydawnictwa Nowoje Litieraturnoje Obozrienije.
Już dawno w Moskwie nie było tak bogatej prezentacji literatury z Polski. Ma to być odpowiedź na majowe Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, których Rosja była honorowym gościem.
Oprócz polskich pisarzy w Moskwie zaprezentuje się 13 naszych wydawnictw m.in.: Bellona, Czytelnik, Wiedza Powszechna, Prószyński i spółka oraz PWN. Prezentacji będą także towarzyszyć liczne wystawy, m.in. z okazji Roku Gombrowicza przedstawione zostaną zdjęcia pisarza w obiektywie Bogdana Paczowskiego. Gombrowicz ma być także bohaterem wystawy "Polska literatura alterrealistyczna" poświęconej również Bruno Schulzowi, Witkacemu oraz młodym twórcom tego nurtu. Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie potrwają do poniedziałku.