Inwestycje ojca Rydzyka

W Toruniu rozpoczęła się budowa akademika Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. Tadeusza Rydzyka. Stan surowy osiągnęła kolejna jego inwestycja - studio TV Trwam

- Pojechaliśmy, pomodliliśmy się, rzuciliśmy cudowne medaliki i zaczęła się budowa - tak ojciec Tadeusz Rydzyk opisał słuchaczom Radia Maryja początek prac przy akademiku powstającym nad brzegiem Wisły koło toruńskiego Portu Drzewnego. W październiku 2002 r. redemptoryści kupili tu od miasta 22 ha ziemi. Zapłacili za nie ponad 4 mln zł. Obecnie szkoła medialna nie ma żadnego własnego obiektu - tymczasowo mieści się w Domu Słowa przylegającym do kościoła redemptorystów pw. św. Józefa.

Kompleks nad Wisłą będzie się składał z trzech połączonych "rękawami" budynków o łącznej powierzchni ponad 15 tys. m kw. Trzykondygnacyjny gmach główny z użytkowym poddaszem ma mieć 5,8 tys. m kw. W środku znajdzie się m.in. stołówka, restauracja, sala komputerowa i biblioteka z czytelnią.

Studenci zamieszkają w dwóch skrzydłach. - Osobno dla dziewcząt, osobno dla mężczyzn - opowiadał z zapałem ojciec Rydzyk. - Każdy pokój będzie miał łazienkę i toaletę. Nie można ludzi w XXI wieku prymitywnie trzymać.

Większy segment ma mieć około 6 tys. m kw. powierzchni, trzy piętra i poddasze użytkowe. Drugi będzie niemal o połowę mniejszy. W obu znajdą się trzyosobowe pokoje. Będzie mogło zamieszkać tu łącznie 446 studentów uczelni, na której studiuje obecnie 400 młodych ludzi. Każdy z nich płaci 1,6 tys. zł za semestr.

Koszt budowy samych akademików szacowany jest na około 40 mln zł. Czy redemptorysty nie przerażają rozmach i koszty inwestycji? - Boję się tego bardzo. Ale przecież to dla Polski, dla ludzi - wyznał słuchaczom swojej stacji.

W innym miejscu Torunia stan surowy osiągnął budynek studia telewizyjnego TV Trwam, którego oficjalnym inwestorem jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. W gmachu o powierzchni 825 m kw. będzie 500-metrowe, wysokie na dwie kondygnacje profesjonalne studio telewizyjne z widownią. Na pierwszym piętrze znajdzie się reżyserka i pokój realizatorów dźwięku.

Będzie tu można realizować nawet pełne rozmachu widowiska typu talk-show. Tak wielkie sale (600-800 m kw.) ma jedynie centrala TVP przy ul. Woronicza.

W gmachu będzie też charakteryzatornia, szatnia, niewielki bufet, sale techniczne i socjalne dla pracowników.

O. Rydzyk nie ujawnia, ile będzie kosztować ta inwestycja. Według szacunku toruńskich architektów - minimum 43 mln zł.

Dalsze plany o. Rydzyka

Kampus Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej nie jest jedynym pomysłem przedsiębiorczego ojca dyrektora. - Drugi etap to będzie dom dla ludzi starszych, taki przystanek do nieba - mówił o. Rydzyk. - Każdy powinien mieć swój pokój, swoją łazienkę, to, co jest najpotrzebniejsze, i być kulturalnie traktowany. Studenci i starsi powinni być razem. Nie w tym samym domu, ale w tym samym centrum. To będzie wzajemna wymiana myśli, pomoc. Nie chcemy robić getta tylko dla studentów, tylko dla starszych.

Budowa domu ma ruszyć w przyszłym roku. Trzecim etapem inwestycji ma być wzniesienie Muzeum Osiągnięć Narodu Polskiego. O. Rydzyk chce, żeby wszystkie budynki wielkiego kompleksu były ogrzewane energią ze źródeł geotermalnych.