Sprawa ks. Jankowskiego do innej prokuratury. Czy ks. Jankowski zostanie nagrodzony?

Gdańsk najprawdopodobniej odda sprawę ks. Jankowskiego innej prokuraturze. Chodzi o obawy upolitycznienia wyników śledztwa.

Śledztwo w sprawie pedofilii nadzorowane jest przez zastępcę prokuratora okręgowego w Gdańsku Ryszarda Paszkiewicza. Jego ojciec był zastępcą szefa gdańskiej Służby Bezpieczeństwa i w latach 80. miał pieczę nad działaniami podejmowanymi m.in. przeciwko ks. Jankowskiemu.

- To oczywiście byłoby absurdalne skojarzenie, na zasadzie syn kończy to, co zaczął ojciec - mówią gdańscy prokuratorzy. - Ale już mało kto ma wątpliwości, że w razie niekorzystnego dla księdza Jankowskiego obrotu sprawy ten argument zostanie wykorzystany przez zwolenników prałata. I znajdzie odzew.

Według ustaleń "Gazety" Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku grożą jednak raczej zarzuty opieszałości i nadmiernej ostrożności. Materiały z podejrzeniami Marii R., że ks. Jankowski molestował seksualnie jej syna, sąd rodzinny wysłał do prokuratury 16 lipca. Postępowanie wszczęto dopiero 26 lipca. W tym czasie miało dojść do wykasowania części danych z dysku twardego komputera plebanii św. Brygidy.

Sprawa będzie oddana innej prokuraturze?

- Rozważamy taką możliwość - przyznaje prokurator okręgowy w Gdańsku Józef Fedosiuk.

Ks. Jankowski zasłużony dla województwa pomorskiego

Jacek Kurski (LPR), wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, zgłosił kandydaturę ks. Jankowskiego do nagrody "Zasłużony dla województwa pomorskiego".

- Oczywiście, że ma to związek z rozgłosem, jaki ostatnio księdzu Jankowskiemu towarzyszy w mediach - przyznaje Kurski. - To mój protest przeciwko niszczeniu symboli, a prałat Jankowski jest jednym z symboli Sierpnia. Najpierw ludzi zbulwersowała informacja, że jest pedofilem. Nikt tego nie potwierdził, więc teraz szuka się czegoś na siłę.

Kurski zgłosił kandydaturę ks. Jankowskiego za pośrednictwem sejmikowej komisji budżetu i finansów. Członkowie komisji zdecydowali się na to minimalną przewagą głosów. 3 było "za", 2 - "przeciw", jeden się wstrzymał. Prócz Kurskiego głosy "za" oddali dwaj radni niezależni - jeden wcześniej należał do Samoobrony, drugi do SLD.

Nagroda "Zasłużony dla województwa pomorskiego" jest zupełnie świeżą, tegoroczną inicjatywą radnych pomorskiego sejmiku. Ma formę odznaki. Dotychczas przyznano ją tylko Lechowi Wałęsie. Jeśli kandydatura ks. Jankowskiego przejdzie w całym sejmiku, prałat odbierze nagrodę pod koniec roku, razem z Wałęsą.