I Światowy Festiwal Kontrabasowy

Patrick Süskind, autor ?Kontrabasisty? - opowiadania o sfrustrowanym muzyku - nie miał racji: kontrabas jest podstawą każdego zespołu: małego combo czy wielkiej orkiestry.

I Światowy Festiwal Kontrabasowy we Wrocławiu w przeciwieństwie do licznych przeglądów muzyki fortepianowej, skrzypcowej, gitarowej, jest wydarzeniem absolutnie wyjątkowym. Program został przygotowany tak, by ukazać brzmienia kontrabasu we wszystkich najważniejszych kontekstach: w muzyce dawnej, klasycznej, współczesnej, jazzie. Dziś podczas koncertu inauguracyjnego we wrocławskiej Auli Leopoldyńskiej wystąpią polscy muzycy pracujący za granicą: Andrzej Kalarus z orkiestry w Xalapie w Meksyku, Janusz Widzyk z Filharmoników Berlińskich. Orkiestrą kameralną Sotto Voce pokieruje Amerykanin Peter Askim.

Przez kilka następnych dni koncerty odbywać się będą w Auli Leopoldyńskiej, Oratorium Marianum i Akademii Muzycznej. Zabrzmi jazz (pianista Włodek Pawlik zagra w duecie z kontrabasistą Tomem Kniffikiem, solowy recital da Jacek Niedziela, wystąpi też trio pianisty Andrzeja Jagodzińskiego oraz Zbigniew Wegehaupt), muzyka romantyczna, wiedeńska. Przyszłotygodniowy koncert finałowy odbędzie się w Dużym Studiu Polskiego Radia Wrocław. Artyści biorący udział w festiwalu zagrają wspólnie "Odę do Radości" Ludwiga van Beethovena.