Samorządowcy ze Starachowic pójdą do więzienia

Były starosta Starachowic i były wiceprzewodniczący Rady Powiatu pójdą do więzienia - zdecydował we wtorek kielecki Sąd Okręgowy i podwyższył staroście karę wymierzoną w pierwszej instancji.

To była jedna z najgłośniejszych spraw sądowych, m.in. dlatego, że starachowickiego starostę uprzedził o akcji CBŚ poseł Andrzej Jagiełło, powołując się na informacje od ówczesnego wiceministra MSWiA Zbigniewa Sobotki.

Kielecki sąd rozpatrywał wczoraj apelację od wyroku, jaki zapadł w listopadzie ub.r. w Sądzie Rejonowym w Starachowicach. Potwierdził, że były starosta zlecił kradzież swojego samochodu, by wyłudzić za to 28 tys. zł odszkodowania. Ostatecznie odszkodowania nie dostał, bo wszedł w spór z ubezpieczycielem. Marek Basiak zaaranżował natomiast kolizję swojego auta i wyłudził od ubezpieczyciela ponad 3 tys. zł.

Były starosta Mieczysław Sławek został we wtorek skazany na rok i cztery miesiące więzienia, a były wiceszef Rady Powiatu Marek Basiak na rok. Wyrok w tej części jest prawomocny.

Sąd uchylił natomiast wyrok wobec Basiaka co do drugiego zarzutu, czyli wręczenia dwóch łapówek po 2,5 tys. zł szefowi komisji lekarskiej przy WKU w zamian za zwolnienie od od służby wojskowej. Ten wątek będzie ponownie rozpatrywany przez sąd w Starachowicach.

Wobec Basiaka i Sławka zniesione zostały też zakazy zajmowania stanowisk kierowniczych w administracji publicznej przez pięć lat. Przestępstwo, którego dopuścił się były starosta, nie miało bowiem związku z pełnioną przez niego funkcją. W przypadku Basiaka sąd zaznaczył, by ewentualne orzeczenie takiego zakazu rozważył sąd starachowicki po rozpoznaniu sprawy łapówek.

Najwięcej emocji wzbudziła jednak decyzja sądu o podwyższeniu kary dla Sławka z jednego roku na rok i cztery miesiące. - Skoro oskarżony, postrzegany jako osoba ciesząca się autorytetem, zaufaniem społecznym, po którym należało się spodziewać bezwzględnego poszanowania prawa, działał z niskich pobudek, kierując się chęcią zysku, to w tym zachowaniu możemy dostrzegać cechy, które zasługują nie tylko na dezaprobatę, ale i potępienie - powiedziała sędzia Alina Bojara.

Sławek i Basiak w pośpiechu opuścili budynek sądu. Na poczet kar sąd zaliczył im osiem miesięcy, które spędzili w ubiegłym roku w areszcie tymczasowym.