Dialog z twierdzą

W piątek w Kostrzynie nad Odrą otwarcie niezwykłej wystawy - projektu przestrzennego ?Dialog Loci?

Na terenie dawnej twierdzy Kostrzyn zbudowanej w XVI w., a zniszczonej wiosną 1945 w czasie radzieckiej ofensywy na Berlin, odsłonięte zostaną prace współczesnych artystów.

Twierdzy nigdy nie odbudowano, a cegły służyły m.in. do odbudowy Warszawy. Jej teren, który do II wojny światowej był tętniącym życiem miasteczkiem, przypomina dzisiaj ruiny Forum Romanum.

Pomysłodawcami projektu jest dwoje artystów z Berlina - Anne Peschken i Marek Pisarsky, którzy tworzą grupę artystyczną Urban Art. Kuratorką jest Aneta Szyłak. Do twierdzy zaproszono 19 artystów z Niemiec, Polski, Włoch, Holandii, Litwy, Danii, którzy zajmują się przestrzenią i pamięcią. Jadwiga Sawicka rozmieściła tablice z napisem "Uciekaj". Julita Wójcik pokaże performance "Rekonstrukcja Zamku" - z ruin budowli ulecą w niebo balony. Grzegorz Klaman postawił na ośmiometrowym słupie lightbox z herbem miasta, z którego usunięto znaki heraldyczne (zostało tylko biało-niebieskie tło). Włoch Bernardo Gioni na targowisku obok twierdzy postawił kiosk, w którym można dostać czasopisma "Burda" z wykrojami krawieckimi nawiązującymi do planu twierdzy.

- Naszą myślą nie jest wezwanie od odbudowy tego miejsca. Chodzi o to, by zwrócić uwagę na te wartości, które twierdza ma w tej chwili. Wygląda jak angielski park w starożytnej ruinie - mówi Aneta Szyłak. - Razem z pracami artystów tworzy doskonałe miejsce do spacerów i medytacji. Wystawa potrwa do 31 sierpnia